Prowadzenie własnej działalności wiąże się z podejmowaniem ważnych decyzji dotyczących finansów. Większość z nich jest nakierowana na osiąganie jak najwyższych zysków. Jednym z działań, które pozwala przedsiębiorcom zarabiać więcej pieniędzy na własnej działalności, jest optymalizacja podatkowa. Aby zwiększyć jej efektywność, warto rozważyć możliwość nawiązania współpracy z biurem rachunkowym, którego specjalnością jest obsługa księgowa firm.

Czym jest optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa polega w głównej mierze na podejmowaniu działań, które maja na celu uniknięcie lub zminimalizowanie obciążeń podatkowych w firmie. Warto w tym miejscu zauważyć, że musi ona przebiegać w zgodzie z obowiązującymi przepisami podatkowymi. Należy jednak to określenie odróżnić od uchylania się od opodatkowania, co jest niedozwolone i wiąże się z odpowiedzialnością karną lub karnoskarbową. Jeśli sami nie do końca jesteśmy pewni, gdzie leży granica, warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, w którego ofercie znajduje się obsługa księgowa firm. Zatrudnieni tam specjaliści z pewnością podpowiedzą, w jakim obszarze możemy się poruszać oraz jak zwiększać dochody firmy.

Metody optymalizacji podatkowej

Optymalizację podatkową można wykorzystać na kilku płaszczyznach funkcjonowania firmy. Jedną z nich jest forma prawna działalności. Można tutaj zdecydować się na jedno z wielu dostępnych rozwiązań, na przykład:

  • tworzenie zagranicznych spółek holdingowych lub podatkowych grup kapitałowych,
  • prowadzenie działalności w formie spółki osobowej, a nie kapitałowej (w ten sposób możemy uniknąć podwójnego opodatkowania),
  • działanie w specjalnej strefie ekonomicznej,
  • restrukturyzacje i połączenie spółek.

Przykładem optymalizacji podatkowej jest także opłacanie preferencyjnych składek ZUS. Jest to rozwiązanie skierowane w głównej mierze do osób, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Przez okres pierwszych 24 miesięcy maja one bowiem możliwość płacenia niższych składek ZUS, a dodatkowo, nie mają obowiązku opłacania Funduszu Pracy.

Kolejna metoda optymalizacji podatkowej obejmuje płaszczyznę podatku dochodowego. Możemy tutaj prowadzić działania polegające na:

  • Łączeniu źródeł przychodu,
  • Rozliczaniu strat podatkowych,
  • Korzystaniu z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy,
  • Rozliczaniu kwartalnym PIT,
  • Wyborze jednej z 4 form opodatkowania – podatek liniowy, ryczałtowy, karta podatkowa, zasady ogólne.

Optymalizacja podatkowa to proces, który może przynieść firmie spore korzyści. Warto jednak każdy krok konsultować ze specjalistami, dla których obsługa księgowa firm nie ma tajemnic. Jest to szczególnie istotne w przypadku transakcji oraz procesów, gdzie ciężko jednoznacznie stwierdzić, czy tego typu działanie jest prawnie dozwolone. Pomoże to również uniknąć sytuacji, w której możemy zostać posądzeni o celowe unikanie opodatkowania. Należy bowiem pamiętać, że o ile uczciwa optymalizacja podatkowa jest legalna, o tyle uchylanie się od płacenia podatków jest w naszym kraju karane.

źródło: mddp-outsourcing.pl – biuro księgowe Katowice