Rodzice małych dzieci często zastanawiają się, w jakim wieku ich pociecha powinna udać się na pierwszą wizytę stomatologiczną – czy wizytę tę można odbyć dopiero w momencie wystąpienia niepokojących objawów, takich jak przebarwienia bądź ból, czy może lepszy rozwiązaniem będzie wizyta profilaktyczna?

Kiedy do dentysty z dzieckiem?

Na pytanie o, to kiedy dziecko powinno trafić na fotel dentystyczny, każdy dobry specjalista udzieli jednej odpowiedzi – wizyta ta powinna odbyć się, zanim stan zębów dziecka zacznie niepokoić rodziców. Stomatolog dziecięcy powinien obejrzeć już pierwsze, a więc mleczne ząbki małego dziecka. Do gabinetu warto więc udać się nawet z rocznym niemowlęciem. Zadaniem specjalisty będzie w takim przypadku nie tylko profilaktyczne sprawdzenie stanu uzębienia, ale również nawiązanie z maluchem pozytywnego kontaktu. Można powiedzieć, że pierwsze wizyty z dzieckiem powinny mieć charakter adaptacyjny, co ułatwi wykonywanie ewentualnych koniecznych zabiegów w przyszłości. Kiedy dziecko trafi do dentysty z bólem, a pierwszym jego doświadczeniem stanie się borowanie lub – co gorsza – ekstrakcja zęba, przez długi czas będzie kojarzyło wizytę w gabinecie stomatologicznym ze strachem. Negatywne odczucia związane z tym doświadczeniem zapewne nie będą łatwe do wymazania.

Jaki stomatolog dla dziecka?

Dentysta dziecięcy jest stomatologiem wyspecjalizowanym w dziedzinie zajmującej się uzębieniem charakterystycznym dla wieku rozwojowego. Trzeba bowiem zaznaczyć, że zęby dziecka różnią się od zębów osób dorosłych i nie chodzi tylko o podstawową różnicę między zębami mlecznymi a stałymi. Również zęby stałe w okresie wyrzynania i wzrostu potrzebują specyficznego podejścia. Subdyscyplina stomatologii dotycząca wspominanego obszaru to pedodoncja i właśnie specjalisty z tej dziedziny należy szukać dla dziecka.

Jak wybrać gabinet stomatologiczny?

Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego nie ogranicza się do znalezienia specjalisty. Warto wiedzieć, że dentysta dziecięcy, podczas studiów na kierunku pedodoncja, poznaje odpowiednie techniki psychologiczne, przydatne w trakcie adaptacji dziecka do leczenia. Nie do przecenienia jest jednak również atmosfera miejsca, do którego trafi dziecko i odpowiednie podejście personelu do małych pacjentów. Dobre wrażenia wyniesione z pierwszych wizyt zaowocują w przyszłości pozytywnym nastawieniem i bezproblemowym leczeniem. Niestety część rodziców zna problem strachu przed dentystą z autopsji. Zakorzeniony głęboko lęk przed leczeniem zębów pozostaje w podświadomości przez kolejne etapy życia.

Przebieg wizyty u stomatologa dziecięcego

Jak już wspomniano, pierwsze wizyty powinny mieć przede wszystkim charakter adaptacyjny. Stomatolog dziecięcy nie będzie się upierał, aby dziecko zasiadło w fotelu dentystycznym. Przeciwnie, maluch może nawet znajdować się na rękach rodziców, gdzie będzie czuł się bezpiecznie. Zapewne lekarz postara się zainteresować dziecko ciekawymi a bezpiecznymi narzędziami, być może spróbuje namówić je do otwarcia buzi, lecz przede wszystkim nawiąże kontakt. Podczas wizyty stomatolog udzieli rodzicom rad w kwestii pielęgnacji oraz higieny uzębienia i jamy ustnej dziecka. U nieco starszych dzieci pomocą może również służyć higienistka stomatologiczna, która pokaże dziecku, w jaki sposób powinno się czyścić zęby.

Na koniec warto podkreślić, że pierwsza wizyta w gabinecie stomatologa powinna mieć charakter profilaktyczny, a nie leczniczy. Takie podejście nie tylko rozwinie w dziecku zaufanie do personelu medycznego, ale również pozwoli zawczasu wykryć wszelkie nieprawidłowości związane ze stanem uzębienia.