Urządzając pokój dziecka, musimy zwrócić uwagę nie tylko na wystrój wnętrza pod kątem mebli oraz koloru ścian, lecz również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jest to spore przedsięwzięcie dla rodzica, który pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepsze warunki. Pokój dziecięcy powinien być dla naszej pociechy miejscem wyciszenia i relaksu, jak również miejscem umożliwiającym koncentrację potrzebną do nauki.

Czym się kierować wybierając lampy do pokoju dziecięcego?

Przede wszystkim należny zwrócić uwagę na wiek dziecka i jego zainteresowania. Dobranie odpowiednich mebli, łóżka i lamp pozwolą stworzyć niepowtarzalny klimat, w którym młoda osoba będzie spędzać większość swojego czasu. Aranżując wnętrze, musimy zadba,  by było ono funkcjonalne i bezpieczne. Powinniśmy przemyśleć zagospodarowanie każdego kąta i określić jego rolę: czy to będzie miejsce pielęgnacji w przypadku malutkiego dziecka, czy będzie to miejsce zabaw, czy nauki.

Barwa światła jest również ważną kwestią. Stosując barwy zimne będziemy pobudzać nasze dziecko i dodawać mu energii, natomiast ciepłe barwy będą działały wyciszająco i pomagały w odpoczynku. Oświetlenie powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego, które towarzyszy nam w ciągu dnia. Wybierając lampy do pokoju dziecięcego zadbajmy o wzrok dziecka, wyposażając je w żarówki bezpieczne, energooszczędne i niepowodujące szkodliwego migotania. Charakterystyczne migotanie nie jest zauważalne przez ludzkie oko, lecz wpływa na nie bardzo niekorzystnie powodując zmęczenie, bóle głowy i gorsze samopoczucie.

Rodzaje lamp dla dzieci

Ze względu na ogromny wybór lamp na rynku, możemy pozwolić sobie na chwilkę zastanowienia przed zakupem i określenia potrzeb naszego dziecka. Do wyboru mamy:

Lampy sufitowe – podstawowym zadaniem tych lamp jest równomierne oświetlenie wnętrza pokoju. W przypadku niemowlaków warto żyrandole dla dzieci zaopatrzyć w odpowiednie osłonki na żarówki, które rozpraszają światło nie powodując zmęczenia oczu zbyt intensywnym światłem.

  • Plafony, które ze względu na zróżnicowany styl stały się popularne nie tylko w przedpokojach. Można je dopasować do każdego wnętrza. Nie zmniejszają optycznie przestrzeni i są stosowane do niedużych pokoi dziecięcych i młodzieżowych.
  • Żyrandole dla dzieci to dobra opcja, gdy chcemy zapewnić dużą ilość światła w pokoju. Często dostępne w różnych kolorach i wzorach, a nawet z motywami ulubionych bohaterów z bajek czy filmów.
  • Lampy sufitowe wiszące, podobnie jak żyrandole, zapewniają odpowiednią intensywność oświetlenia i są dostępne w różnych rozmiarach i wersjach kolorystycznych.
  • Reflektory to dobre rozwiązanie, kiedy chcemy sami sterować kierunkiem padającego światła, ponieważ mają możliwość regulacji. W ten sposób możemy oświetlić poszczególne miejsca w pokoju dziecka, a inne pozostawić mniej widocznymi.
  • Oprawy typu downlight to nowoczesne rozwiązanie i minimalistyczny design. Dają dużo światła i przy tym wyglądają niezwykle estetycznie.

Oprócz podstawowych lamp do pokoju dziecięcego powinniśmy zadbać również o odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia bocznego. Warto zadbać o dodatkowe źródło światła w miejscach przewijania dziecka, czytania książek czy odrabiania lekcji. Do tego celu posłużą nam przeróżne kinkiety, lampki nocne i reflektorki. Modnym rozwiązanie są również taśmy ledowe przyklejane w wybranych przez nas miejscach.

Najważniejsze jest to, by żyrandole dla dzieci i wszelkiego rodzaju lampki były funkcjonalne i bezpieczne a przy tym pasowały do aranżacji wnętrza dziecka. Wszystko zależy od naszych potrzeb i fantazji. Szeroki wybór pozwala nam na sporą dowolność i kreatywność. Dobierając dobre oświetlenie możemy sprawić, że nasze dziecko będzie się komfortowo czuło w swoim pokoju, a my będziemy mieli satysfakcję, że dokonaliśmy dobrego wyboru.