Awaria gniazda ładowania to zaraz po uszkodzeniu ekranu, druga z kolei najczęstsza usterka, z jaką mamy do czynienia podczas korzystania ze smartfonów. Podzespoły tego typu mają bardzo delikatną budowę, dlatego nietrudno o ich uszkodzenie. Dysfunkcyjne gniazdo wiąże się z przerywanym ładowaniem lub całkowitym brakiem możliwości naładowania baterii telefonu. W wielu przypadkach konieczna staje się wymiana lub naprawa gniazda ładowania.

Podstawowe przyczyny awarii gniazda ładowania

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia gniazda ładowania jest nieprawidłowy sposób podłączania do niego ładowarki. Wielokrotne wsuwanie wtyczki pod złym kątem sprawia, że wejście to ulega stopniowemu poluzowaniu. Jeszcze bardziej szkodliwe jest korzystanie z telefonu podczas ładowania baterii. Naprężenia, napięcia i wygięcia kabla mają zgubny wpływ na złącze, niezależnie od tego, czy jest to port Lightning, microUSB czy USB typu C. Inną przyczyną może być także korzystanie z nieoryginalnych zamienników ładowarek, które mogą powodować spięcia podzespołów, a nawet stopnienie niektórych elementów. Gniazdo ładowania może zostać uszkodzone także z powodu wysokiego i długotrwałego zawilgocenia powietrza, które aktywuje procesy korozyjne. Również kurz i brud może zapchać wejście i skutecznie uniemożliwiać prawidłowe ładowanie telefonu.

Naprawa gniazda ładowania – jak jej uniknąć?

Wymiana gniazda ładowania nie musi być koniecznością, jeśli zastosujemy się do podstawowych zaleceń producentów i będziemy ładować baterię według określonych zasad.

Po pierwsze, do przeprowadzania tej czynności powinniśmy wykorzystywać wyłącznie oryginalne ładowarki, dedykowane do danego modelu telefonu. Po drugie, wtyczkę wsuwajmy zawsze pod kątem prostym do portu i pilnujmy, aby cały kabel był wyprostowany. Ponadto, telefon podczas ładowania nie powinien być użytkowany, aby przewód nie odginał się i nie naprężał. Stosowanie się do tej zasady pozwala nie tylko utrzymać gniazdo ładowania w dobrym stanie technicznym, ale również szybciej naładować baterię do pełna. Warto także zadbać o przechowywanie telefonu w odpowiednich warunkach, wolnych od wilgoci, kurzu i brudu. W tym przypadku pomocne będzie dodatkowe etui ochronne i regularne czyszczenie sprzętu w profesjonalnym komisie.

Naprawa czy wymiana gniazda ładowania?

Jeżeli przyczyną awarii portu ładowania jest zanieczyszczenie lub nieznaczne uszkodzenie podzespołów, wystarczające może być oczyszczenie lub naprawa gniazda ładowania. Koszt takiej usługi nie przekracza zazwyczaj 200 zł. Bardziej złożonym, a zatem i droższym zabiegiem jest wymiana gniazda ładowania. Nie wszystkie telefony umożliwiają wymianę samego złącza. Niektóre modele smartfonów wymagają wymiany kompletnego układu, a nawet całej płyty głównej, co zazwyczaj przekracza wartość samego urządzenia.

Jeżeli więc mamy problemy z naładowaniem telefonu i mamy pewność, że nie jest to wina samej ładowarki, powinniśmy jak zgłosić się do serwisu telefonów.

Kiedy ładowarka nie ładuje baterii telefonu lub działa jedynie pod określonym kątem, często się rozłączając, prawdopodobnie mamy do czynienia z częściową lub całkowitą awarią gniazda ładowania. Wpinanie wtyczki i odginanie kabla w sposób, który pozwala na zainicjowanie przepływu prądu może wydawać się skutecznym rozwiązaniem, jednak w rzeczywistości tylko pogłębia problem. W tej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest oddanie telefonu w ręce specjalistów, którzy odpowiednio zdiagnozują awarię i udzielą nam odpowiedzi napytanie, czy konieczna jest naprawa gniazda ładowania, czy jego całkowita wymiana.

Źródło: mobisklep.eu – szybka do telefonu