Czujniki magnetyczne mają bardzo szerokie pole zastosowań w przemyśle. Przede wszystkim służą do detekcji oraz wykrywania ruchu różnych przedmiotów. Możemy podzielić je na wiele typów zróżnicowanych pod względem dokładności, zasięgu czy zakresu pracy.

Zastosowania czujników magnetycznych

Głównym zastosowaniem czujników magnetycznych jest wykrywanie ruchu wszelkiego rodzaju przedmiotów. Znakomicie sprawdzają się m.in. do kontroli mechanizmów zamykających drzwi lub coraz popularniejszych bram wjazdowych i garażowych. Znajdą one zastosowanie także w pomiarach poziomu różnego typu cieczy w zbiornikach. W automatyce pozwalają na regulację oraz sprawne działanie maszyn przemysłowych różnego pokroju. Warto podkreślić zastosowanie czujników w systemach bezpieczeństwa – przykładowo mogą obserwować, a także wykrywać ruchy pojazdów na lotniskach. Potrafią też skutecznie zapobiec wtargnięciom na pas startowy niepożądanych urządzeń (np. dronów), które stają się obecnie coraz większą plagą, stanowiąc zagrożenie dla życia i zdrowia pasażerów i personelu lotniska.

Jakie zalety mają czujniki magnetyczne?

Czujniki magnetyczne mają bardzo wiele zalet. Porównując je z czujnikami indukcyjnymi, możemy dostrzec ich zdecydowanie większą uniwersalność oraz szersze pole działania. W przeciwieństwie do czujników indukcyjnych pozwalają na wykrycie pola magnetycznego przez inne materiały, nawet te o sporej grubości, dzięki czemu jesteśmy w stanie sprawdzać, czy w torbach lub walizkach znajdują się różnego rodzaju niebezpieczne przedmioty. Są one również bardzo odporne na wysokie temperatury, co powoduje, że idealnie funkcjonują w warunkach przemysłowych. Co ciekawe, istnieją również tzw. czujniki magnetyczno-indukcyjne, które są wielopłaszczyznowym połączeniem wcześniej wymienionych czujników. Cechują się one szerokim zakresem pomiarowym regulowanym przez magnesy.

Jakie są podstawowe rodzaje czujników magnetycznych?

W celu klasyfikacji czujników magnetycznych możemy wyróżnić ich podział na dwa typy:

  • kontaktron (hermetyczny łącznik elektryczny),
  • hallotron (element półprzewodnikowy).

Jakie są więc podstawowe różnice w działaniu tych dwóch typów czujników magnetycznych? Warto zobrazować rozbieżności między nimi na przykładzie rolety. Roleta jest otwierana i zamykana praktycznie bez przerwy. Jeżeli decydujemy się na użycie kontaktronów, warto wiedzieć, iż ze względu na swoją budowę wyłączą one silnik rolety przed jego nadmiernym obciążeniem, zapobiegając w ten sposób poważnej awarii. Z kolei przy użyciu hallotronów możemy narazić się na awarię rolet.

Oczywiście przedstawiony podział jest bardzo ogólny. Istnieje dużo więcej odmian czujników magnetycznych. Jednak są to zwykle dużo bardziej skomplikowane mechanizmy. Rosnący poziom technologii rozwijających się za sprawą zaawansowanych systemów powoduje, że producenci różnego rodzaju czujników – nie tylko magnetycznych, ale również indukcyjnych czy optycznych – muszą cały czas poszukiwać nowych rozwiązań, które zaspokoją gusta i oczekiwania klientów. Mimo to warto pamiętać, że dokonując wyboru kupna czujników magnetycznych, należy zapoznać się z opiniami na temat danego producenta oraz specyfikacją techniczną produktu. Cena zdecydowanie nie powinna być w tym przypadku główną determinantą decyzji.