Instalacje na gaz propan to rozwiązanie często wybierane zarówno do nowych domów, jak i do tych już starszych. Właściciele wiekowych domów często zastanawiają się, czy w ich przypadku zmiana na ogrzewanie gazem propan jest możliwa. Również w przypadku kilkuletnich budynków u właścicieli pojawiają się takie wątpliwości. Warto wiedzieć, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby instalacja na gaz propan została założona również w starszym domu. Wyjaśniamy, na czym polega inwestycja w gaz propan i kiedy można się na nią zdecydować.

Zakładanie instalacji na gaz propan

Zakładanie nowej instalacji na gaz propan, niezależnie od wieku domu, przebiega podobnie. Wykonanie domowej instalacji i posadowienie zbiornika nie wymaga starania się o pozwolenie na budowę, ale niezbędne jest zgłoszenie inwestycji w starostwie powiatowym. Ponadto inwestor musi zadbać o wykonanie u uprawnionego geodety lub pozyskanie ze starostwa powiatowego mapy do celów projektowych. Jest ona niezbędna do wyznaczenia właściwego miejsca na posadowienie zbiornika z gazem propan. Choć umieszczamy zbiornik na prywatnej działce, to jednak nie ma pełnej dowolności w tym zakresie.

Należy dostosować się do aktualnych przepisów prawa budowlanego, które ze względów bezpieczeństwa określają minimalne odległości, jakie zbiornik musi zachować od budynków oraz granicy działki. Dodatkowo należy wybrać i zakupić odpowiedni kocioł kondensacyjny. Po dopełnieniu tych czynności można przejść do samych prac związanych z zakładaniem instalacji na gaz propan.

Ogrzewanie gazem propan a kaloryfery

Ogrzewanie gazem propan od kilku lat coraz śmielej znajduje sobie miejsce na polskim rynku. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie stosunkowo świeże. Powoduje to, iż wielu inwestorów obawia się, że podczas zakładania instalacji na propan w starym domu zakres prac będzie dużo obszerniejszy. Posadowienie zbiornika na gaz i wymiana pieca wydaje się oczywista. Jednak zmartwienie dotyczy potrzeby wymiany kaloryferów. W tej kwestii polskie domy są niezwykle zróżnicowane.

Możemy spotkać się zarówno z grzejnikami żeliwnymi czy stalowymi, jak i aluminiowymi. Również sposób montażu grzejników jest różny. Bo choć w starszym budownictwie dominują kaloryfery naścienne, to spotyka się także ogrzewanie podłogowe. A jak to wszystko ma się do ogrzewania gazem propan?

Potencjalnych użytkowników propanu powinna ucieszyć informacja, że wybierając ogrzewanie zasilane tym paliwem, nie musimy martwić się o wymianę kaloryferów. Nowy kocioł kondensacyjny spalający propan zostaje podłączony do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania i z nią zintegrowany. Całość będzie funkcjonować doskonale niezależnie od tego, czy ciepło w pokojach będzie oddawane przez ogrzewanie podłogowe czy przez tradycyjne grzejniki naścienne. Również materiał, z którego zostały wykonane kaloryfery, nie robi tu żadnej różnicy w jakości grzania.

Organizacja kotłowni na gaz propan

Przywykliśmy już do tego, że w starszym budownictwie kotłownia znajdowała się w piwnicy lub innym pomieszczeniu zlokalizowanym nieco poniżej gruntu. Było to praktyczne i wygodne w czasach stosowania węgla kamiennego, którego użytkowanie wiązało się ze sporą ilością pyłu i brudu. Jednak w przypadku ogrzewania na propan kotłownia musi zostać nieco przeorganizowana.

Przepisy bezpieczeństwa wymagają, aby kotłownia wraz z kotłem na płynny propan znajdowały się co najmniej na poziomie równym poziomowi gruntu, czyli na parterze lub wyżej. W tej sytuacji dobra wiadomość jest taka, że gaz propan to paliwo bardzo czyste i niepowodujące zapylenia czy zanieczyszczenia otoczenia pieca. Również sam kocioł kondensacyjny nie zajmuje przesadnie dużo miejsca. Dzięki temu wygospodarowanie przestrzeni na kotłownię w przypadku gazu propan okazuje się znacznie łatwiejsze niż moglibyśmy pierwotnie przypuszczać. Założenie instalacji na gaz propan w starym budynku nie tylko jest możliwe, ale – co równie ważne – nie jest wcale trudne.

Źródło: LPGDirect.pl