Ogrodzenia od zawsze odgrywały istotną rolę w budownictwie i w życiu społeczeństw. Ich podstawowym zadaniem była ochrona przed zagrożeniem z zewnątrz lub po prostu nieproszonymi gośćmi. Ogrodzenia przyjmowały różnorakie formy, a do ich budowy wykorzystywano rozmaite, dostępne w danej lokalizacji materiały. Współcześnie konstrukcje tego typu są nieodzownym elementem każdej posesji prywatnej. Pełnią nie tylko funkcje ochronne, ale też estetyczne. Oglądamy je niemal na każdym kroku, często porównujemy i oceniamy. Jaka jest jednak ich historia i jak ogrodzenia zmieniały się na przestrzeni wieków?

Początki ogrodzeń

Pierwsze ogrodzenia pojawiły się jeszcze zdecydowanie przed upowszechnieniem się pisma. Służyły wyłącznie zabezpieczeniu ludności i ich domostw. Niewątpliwie najbardziej liczyła się więc ich funkcja ochronna. Ludzie byli skupieni w małych osadach, więc ogrodzenia miały ochronić mieszkańców przed obcymi, dziką zwierzyną czy najeźdźcami. Zapewniały zatem względne bezpieczeństwo i spokój. Ogrodzenia czy płoty wytyczały także granicę terenu danego właściciela, wsi lub miasteczka. Oznaczały też i zabezpieczały pola uprawne oraz pastwiska dla zwierząt hodowlanych. Wykonywane były z dostępnych w tamtych czasach materiałów. Były to przede wszystkim kamienie, drewno, chrust czy stosy zarośli. Czasami formą ogrodzenia był specjalnie zabezpieczony rów. Na bardziej zalesionych terenach powszechne były z kolei ogrodzenia z długich pali czy żerdzi. Natomiast tam, gdzie dostępność kamieni na to pozwalała, pięły się w górę coraz wyższe i grubsze kamienne mury. To właśnie one wraz z drewnianymi płotami stanowiły większość ogrodzeń w tamtych czasach. Dla celów typowo obronnych wznoszono ogrodzenia w formie fortyfikacji.

Zmiana przeznaczenia ogrodzeń

Z biegiem lat ogrodzenia nabierały nieco innego znaczenia. Czasy były stosunkowo bezpieczne i znacznie spokojniejsze, więc stopniowo rezygnowano z fortyfikacji i wysokich zabezpieczeń. Ogrodzenia stawały się więc coraz niższe. Zmieniał się także styl życia – ludzie dbali coraz bardziej o swoją własność. Ponadto walory estetyczne ogrodzeń stawały się tak samo ważne, jak ochrona posesji. Ogrodzenia zyskiwały więc na estetyce, były coraz mniej toporne. Ludzie polubili dodatkowe elementy ozdobne w ogrodzeniach, takie jak łuki czy kopuły. Ponieważ bardzo szybko powiększała się liczba domów jednorodzinnych, a także osiedli mieszkaniowych, rynek ogrodzeń niezmiennie wzrastał. Dzięki temu poszczególne ogrodzenia stawały się nowocześniejsze i solidniejsze.

Ogrodzenia współcześnie

Nadal ważne są funkcje ochronne – obiekt musi być zabezpieczony przed wejściem osób z zewnątrz, czy nawet przed włamaniem. Dzięki ogrodzeniom wytyczamy jednak też granice posesji i chronimy swoją własność. Współcześnie estetyka i wygląd ogrodzenia liczy się jednak w podobnym stopniu. Ważna jest też oryginalność – zdecydowanie chcemy się wyróżniać na tle innych domów. Ponadto ogrodzenia często współgrają z fasadą budynków znajdujących się na działce czy z aranżacją zieleni.

Obecnie dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii i budownictwa mamy do dyspozycji bardzo zróżnicowane typu materiałów. Na rynku dostępne są przykładowo ogrodzenia kamienne, drewniane, z płyt betonowych, metalowe czy stalowe. Największą popularnością cieszą się ogrodzenia panelowe i ogrodzenia palisadowe. Są to produkty wysokiej jakości, oferowane w szerokim asortymencie, w wielu wzorach, rozmiarach i kolorach. Ogrodzenia panelowe są solidne i wytrzymałe, dlatego możemy je zastosować praktycznie wszędzie. Natomiast ogrodzenia palisadowe to najmodniejszy obecnie na rynku typ ogrodzeń. Są bowiem eleganckie i charakteryzują się minimalistycznym designem. Warto dodać, że nowoczesne ogrodzenia palisadowe doskonale współgrają z dzisiejszym budownictwem.

Niezależnie od naszych potrzeb, preferencji czy warunków otoczenia, współczesna branża ogrodzeniowa znajdzie dla nas odpowiednie rozwiązanie. Dzisiejsze ogrodzenia łączą bowiem estetykę wykonania z funkcjonalnością i trwałością.