Przebarwienia pojawiają się w miejscach, w których tzw. melanocyty, czyli komórki skóry działają nieprawidłowo, produkując za małe lub zbyt duże ilości melaniny (pigment). Zmiany tego typu mogą przybierać różne wielkości, kształty i kolory. Zazwyczaj pojawiają się na twarzy, dekolcie, ramionach oraz łydkach. Przebarwienia niejednokrotnie stanowią nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Osiągnięcia współczesnej medycyny dają jednak możliwość skutecznej walki ze zmianami pigmentacyjnymi.

Przebarwienia skóry – przyczyny powstawania

Istnieje bardzo wiele czynników będących źródłem przebarwień skórnych. Zmiany pojawiają się najczęściej w wyniku zbyt dużej ekspozycji na słońce. Wrażliwość skóry na promienie UV może dodatkowo wzrosnąć pod wpływem wahań hormonalnych wynikających przykładowo z menopauzy, ciąży czy problemów z tarczycą. W takich przypadkach występują większe skłonności do tworzenia się przebarwień. Nieestetyczne plamki na skórze mogą pojawiać się także w skutek stosowania niektórych leków (np. antykoncepcja hormonalna, antybiotyki) oraz mogą być efektem przebytego trądziku. Zmiany barwnikowe niejednokrotnie pojawiają się także po zastosowaniu kosmetyku zawierającego substancję fotouczulającą.

Podstawowe rodzaje przebarwień

Przebarwienia skóry mogą przybierać różne formy. Najpowszechniejsze są piegi, czyli drobne punkty barwnikowe w odcieniach brązu i żółtego rozsiane głównie na twarzy, dekolcie i ramionach. Kolejny popularny typ zmian pigmentacyjnych to ostuda, występująca głównie u kobiet, będąca efektem zmian hormonalnych. Zazwyczaj są to ciemne plamy o regularnym kształcie zlokalizowane na twarzy lub karku. Często spotykane są także tzw. plamy starcze, zwane wątrobowymi.

Metody stosowane w leczeniu przebarwień skóry

Medycyna estetyczna oferuje szereg metod, umożliwiających skuteczną walkę ze zmianami pigmentacyjnymi różnego pochodzenia. Specjaliści polecają przede wszystkim zabiegi z użyciem urządzeń, takich jak:

  • PicoSure™ – nowoczesny laser, którego nazwa pochodzi od określenia jednostki czasu, zwanej picosekundą (jedna bilionowa sekundy). W tym przypadku kontakt lasera z tkankami skórnymi ograniczony jest do minimum, dlatego narzędzie to stanowi bezpieczną, a zarazem skuteczną metodę do walki ze zmianami pigmentacyjnymi. Nadmiar melaniny jest rozbijany i w naturalny sposób usuwany z organizmu.
  • RevLite® Q-Switch – dzięki regulacji długości fali, umożliwia eliminację przebarwień zlokalizowanych nawet w głębokich warstwach skóry. Moduł wykorzystywany jest także do wykonywania laserowych peelingów, wyrównujących strukturę i koloryt skóry.
  • Palomar Icon®-MAX G do usuwania przebarwień wykorzystuje zjawisko koagulacji. Zmiany pigmentacyjne złuszczane są wraz z martwym naskórkiem.
  • Dye VL – wykorzystuje najpopularniejszą częstotliwość impulsów, dlatego ma bardzo szerokie spektrum działania. Moduł skutecznie usuwa przebarwienia zlokalizowane w różnych warstwach skóry w sposób niemal bezbolesny, gdyż jest wyposażony w system chłodzenia naskórka.
  • ClearLift – rozbija drobinki barwnikowe w sposób mechaniczny, dlatego w tym przypadku nie występuje ryzyko poparzeń czy łuszczenia się skóry. Nie obowiązuje również żaden okres rekonwalescencji i nie ma konieczności stosowania znieczulenia.
  • Icon Max 1540 – to laser frakcyjny, który nie przerywając ciągłości skóry, działa na wybrane punkty umiejscowione głęboko pod jej powierzchnią, tworząc mikrouszkodzenia, które z czasem zastępowane są zdrową tkanką.
  • Fraxel Re:Pair® – wykorzystuje zjawisko tzw. ablacji. Promieniowanie emitowane przez laser działa na wodę zgromadzoną w komórkach skóry, podgrzewając ją i prowadząc do jej odparowania razem tkanką, w której się znajdowała. Zabieg wykorzystujący to narzędzie stosowany jest do walki z powierzchniowymi, a także głęboko umiejscowionymi przebarwieniami.
  • DERMAPEN® – to urządzenie wyposażone w pulsujące igły nakłuwające skórę i wprowadzające w jej głąb substancje czynne. Moduł jest niezwykle precyzyjny i pozwala na kontrolę głębokości nakłucia. Medycyna estetyczna wykorzystuje to urządzenie do redukcji zmian barwnikowych poprzez nakłuwanie głębokich warstw skóry zlokalizowanych wokół przebarwień, skutecznie pobudzając je do wzmożonej regeneracji. W wyniku tej procedury dochodzi również do wyregulowania przebiegu procesu powstawania pigmentu w uszkodzonych komórkach skóry.

Bezpieczeństwo powyższych procedur potwierdzone jest odpowiednimi certyfikatami. Oczywiście istnieje jednak szereg przeciwwskazań do wykonywania zabiegów laserowych w celu eliminacji przebarwień skórnych. Należą do nich m.in. ciąża, karmienie piersią, nowotwory czy stan zapalny w obszarze zabiegowym.

Skuteczność zabiegów redukujących przebarwienia

W zależności od wielkości, umiejscowienia i wieku przebarwień, a także ogólnej kondycji skóry pacjenta, wdrażana jest indywidualnie dopasowana kuracja. Jeśli przebarwienia są stosunkowo nowe i raczej powierzchniowe, ich usunięcie prawdopodobnie będzie nieco łatwiejsze. Przed rozpoczęciem leczenia przebarwień skóry zawsze przeprowadzany jest wnikliwy wywiad z każdym pacjentem, celem doboru najskuteczniejszej technologii i optymalnej ilości zabiegów.

Doraźne sposoby redukcji przebarwień stanowią bardzo czasochłonny, ale nie zawsze skuteczny proces. Profesjonalne zabiegi oferowane przez medycynę estetyczną umożliwiają natomiast bezpieczne i trwałe pozbycie się zmian pigmentacyjnych różnego pochodzenia. W każdym przypadku wymagana jest jednak specjalistyczna konsultacja, na której zostaną wykluczone ewentualne przeciwwskazania. Konkretna metoda oraz częstotliwość sesji zawsze ustalana jest w sposób indywidualny.