Obecnie dostępne na rynku maszyny do pakowania są szeroko zróżnicowane pod względem parametrów technicznych czy funkcjonalności. Wyposażone zostały także w systemy, które stanowią nie tylko udogodnienie technologiczne, ale w dużym stopniu przyczyniają się do zwiększenia wydajności procesu pakowania co może mieć duże znaczenie szczególnie w przypadku przedsiębiorstw o dużych mocach produkcyjnych. Jednym z  innowacyjnych udogodnień stosowanych przez producentów pakowarek są transportery taśmowe.

Maszyny do pakowania – pomocne systemy

Niemal nieodzownym elementem działalności przedsiębiorstw produkcyjnych jest proces pakowania wytwarzanych towarów. Dostępne na rynku maszyny do pakowania pozwalają na całkowitą mechanizację tego procesu. Oferta tego typu urządzeń jest niezwykle bogata. Zróżnicowanie pod względem specyfikacji technicznych, funkcjonalności oraz udogodnień pozwala na optymalny dobór maszyn nie tylko pod względem produkowanych artykułów, ale również oczekiwanej wydajności procesu pakowania.

Wśród oferowanych urządzeń znajdziemy pakowarki automatyczne i półautomatyczne. Pakowarki automatyczne pozwalają na maksymalne zmechanizowanie procesu pakowania, co ogranicza do minimum ingerencję operatora w działanie urządzenia. Z kolei pakowarki półautomatyczne osiągają mniejszą wydajność, pozwalają jednak na większą kontrolę procesu pakowania przez operatora maszyny.

Urządzenia do pakowania produktów możemy dobierać także pod względem stosowanych materiałów do pakowania i stosowanego systemu pakowania. Istnieją modele, które doskonale sprawdzą się w przypadku zastosowania folii poliolefinowej, a więc w przypadku pakowania produktów spożywczych. Inny rodzaj urządzeń z kolei przeznaczony został typowo do pakowania w folię termokurczliwą. Dzięki tak szerokiemu zakresowi zastosowań istnieje możliwość dopasowania urządzeń do profilu działalności przedsiębiorstwa.

Transportery taśmowe

Jednym ze stosowanych udogodnień w przypadku maszyn do pakowania są transportery taśmowe. Doskonale sprawdzają się w przemysłowym pakowaniu artykułów, szczególnie w przedsiębiorstwach o dużych mocach produkcyjnych. Nie tylko stanowią duże udogodnienie technologiczne, ale także pozwalają na zwiększenie wydajności linii produkcyjnych.

Jednym z przykładów zastosowania transporterów taśmowychurządzenia firmy Smipack zastosowane w serii Gama GH. Seria składa się z czterech modeli, które wyposażone zostały w zmotoryzowany transporter stosowany głównie jako taśma zasilania dla automatycznych pakowarek kątowych serii FP6000 – FP6000CS oraz FP8000CS. Jeden z modeli dostępny jest w wersji ze stali szlachetnej inox. Taśmy gamy GH mogą zostać podłączone do zgrzewarek kątowych.  Wyposażone zostały w regulator prędkości, który jest niezależny od pakowarki.  Model ten pozwala nie tylko na kontrolę szybkości pracy taśmy, ale również na dokładny nadzór takich działań jak temperatura zgrzewania, czas zgrzewania, ilości pakowanych sztuk itp.

Z kolei gama GHS stanowi serię taśm przenośnikowych, które przystosowane zostały do automatycznych pakowarek działających w cyklu ciągłym, a więc modeli FP500HSE-HS. Seria składa się z trzech wlotowych taśm. Jedną z nich stanowi zmotoryzowany pas (GHS 2000/400B). Dwie kolejne  stanowią wałki przesuwne.  Typ GHS 2000/400F przeznaczony do  załadunku ręcznego, z kolei  GHS 2000/400FC posiada ładowarkę automatyczną. Wałki doskonale sprawdzają się w przypadku artykułów takich, jak gazety, płyty CD/DVD czy też ryzy papieru. Pozwalają one na optymalizację czasu załadunku, zarówno w przypadku załadunku wykonywanego przez samego operatora, jak i w przypadku załadunku z taśmy. Co istotne, prędkość pasów gamy GHS regulowana jest za pomocą elektronicznego panelu sterowania pakowarki.

Źródło: RomaFolie – urządzenia i maszyny pakujące, folia termokurczliwa