Polacy bardzo chętnie kupują używany sprzęt. Z jednej strony jest znacznie tańszy, a z drugiej strony jest to również rozwiązanie przyjazne dla środowiska gdyż redukuje liczbę odpadów i przedłuża żywotność kupowanych dóbr. Zdarza się jednak, że zakup okazuje się nieudany z powodu poważnego zużycia urządzenia. Tak więc w niektórych sytuacjach i dla niektórych urządzeń kupowanie ich z drugiej ręki nie jest do końca opłacalne. A co ze sprężarkami powietrza? Wyjaśniamy, kiedy warto kupić używaną sprężarkę i na co zwrócić uwagę w takiej sytuacji.

Zakup sprężarki – rozpocznij od zbadania i określenia swoich potrzeb

Kupując sprężarkę, tak nową, jak i używaną, przed rozpoczęciem poszukiwań należy przeprowadzić analizę i określić swoje potrzeby oraz potrzeby obiektu, w którym sprężarka będzie pracowała. Konieczne jest wybranie sprężarki, która najlepiej spełnia wymagania względem sprężonego powietrza w konkretnej firmie. Dotyczy to zarówno nowych jak i używanych sprężarek. W ten sposób wiesz, czego szukasz i odpowiednio określasz swoje wymagania. Formułując potrzeby zakładu należy określić: 

  • Zapotrzebowanie na sprężone powietrze w zakładzie – jest to istotne przy doborze wydajności sprężarki, która wytworzy wymaganą ilość sprężonego powietrza dla wszystkich maszyn i procesów. 
  • Istnienie i rodzaj infrastruktury przedsiębiorstwa – istotne jest przystosowanie kompresora do infrastruktury już istniejącego zasilania sprężonym powietrzem tj. specyfikę układu pneumatycznego i elektrycznego, liczbę punktów odbioru sprężonego powietrza, odległość między sprężarkami i indywidualnymi odbiornikami lub ilość wolnego miejsca. 
  • Wymagana jakość sprężonego powietrza – w zależności od sektora i branży, w której działa zakład, wymagana jest różna jakość sprężonego powietrza. Na przykład w przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym konieczne jest zapewnienie powietrza klasy 0, tj. całkowicie wolnego od zanieczyszczeń. To pytanie jest ważne już na etapie zakupu kompresora
  • Żywotność kompresora – Ten czynnik należy wziąć pod uwagę, ponieważ jeśli nasza fabryka przewidywalnie wymaga dłuższej żywotności sprężarki to bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zakup kompresora w lepszym stanie i z mniejszym przebiegiem, aby spełnić te wymagania.

Dla kogo zakup używanej sprężarki będzie opłacalny i jak wybrać najlepsze urządzenie

Ze względu na wysoką cenę takiej inwestycji nie zawsze istnieje możliwość zakupu nowej sprężarki. A w wielu sytuacjach jest to inwestycja, która jest niezbędna do efektywnego prowadzenia biznesu. Dotyczy to zwłaszcza małych firm oraz tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku i dopiero pracują na swój zysk. Używana sprężarka powietrza może być również dobrym rozwiązaniem dla firm borykających się z niepewną sytuacją finansową oraz dla firm charakteryzujących się zmienną intensywnością produkcji, co utrudnia określenie wielkości zamówienia i wydajności kompresora. W takich sytuacjach zakup używanej sprężarki może być najlepszym rozwiązaniem. Podobnie jak w przypadku wielu różnych urządzeń i wyposażenia, używane kompresory często charakteryzują się doskonałą funkcjonalnością i wysoką wydajnością. Dlatego jest to dobra okazja do zaoszczędzenia np. na wczesnych etapach prowadzenia biznesu. Warto jednak wiedzieć, jakie trudności mogą się pojawić i na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu takiego zakupu. 

Przede wszystkim powinieneś znaleźć rzetelnego i godnego zaufania sprzedawcę. Zakup sprężarki z niepewnego źródła to duże ryzyko biznesowe. Obejmuje to możliwość zakupu wadliwego urządzenia i poniesienia w ten sposób straty finansowej. Dlatego lepiej zaufać zaufanym, renomowanym dealerom. Najważniejsze jest, aby najpierw sprawdzić stan techniczny sprężarki. Jeśli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, przyprowadź specjalistę, który doradzi i pomoże. Wstępny przegląd sprężarki daje możliwość wykrycia ewentualnych usterek i wad. Szczególną uwagę należy zwrócić na kontrolę sprawności sprężarki, żywotności oraz ilości dostarczanego sprężonego powietrza. Parametry te mówią nieco więcej o stopniu zużycia urządzenia i pozwalają przewidzieć jego okres żywotności. 

Kupujący ma również prawo zażądać dokumentacji sprężarki. Powinna ona zawierać wszystkie informacje dotyczące napraw, przeglądów i konserwacji. Z jednej strony świadczy to o dobrym stanie urządzenia, z drugiej częstotliwość napraw konserwacyjnych mówi nieco więcej o tym, jak poprzedni właściciel dbał o swoją sprężarkę powietrza. Jeśli przeglądy są przeprowadzane zawsze na czas, a wszystkie zalecane naprawy są wykonywane na oryginalnych częściach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że całe urządzenie było używane z dbałością o poszczególne elementy eksploatacyjne. Dzięki temu przyszły właściciel może oczekiwać wysokiej sprawności i funkcjonalności oraz długiej żywotności używanego kompresora

Następnym krokiem jest przejrzenie pamięci sprężarki powietrza. Przechowywane są w nim wszystkie komunikaty o błędach dotyczące działania urządzenia. Wskaźnik ten pokazuje również stopień zużycia poszczególnych części. Porównując te informacje z dokumentacją, można łatwo określić, jakie naprawy czekają nas w najbliższym czasie i jakie będą się z tym wiązały koszty. Zakupiona z pewnego źródła odpowiednio sprawdzona używana sprężarka powietrza daje firmie możliwość korzystania ze sprężonego powietrza przez długi czas przy znacznie niższych kosztach. Jeśli konieczność wydania dużej kwoty na nowy kompresor jest poza zasięgiem, zakup używanej sprężarki okazuje się doskonałym rozwiązaniem.