Postępujące zmiany klimatyczne stają się widoczne gołym okiem niemal każdego dnia. Co więcej, zmiany nie następują gdzieś daleko od nas, na innym kontynencie. Tym bardziej staje się to niezwykle aktualnym tematem. Powoduje to zwiększoną świadomość ekologiczną w społeczeństwie. Dodatkowo, edukacja i liczne kampanie społeczne oraz dopłaty rządowe sprawiają, że coraz częściej wybieramy produkty ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. Nie inaczej jest także ze sposobem ogrzewania domu. Liczne stosowane dotychczas opały są silnie trujące, dlatego też ekologiczny gaz propan jawi się niemal jako opał idealny.

Jakie ekologiczne ogrzewanie wybrać?

Stosowanie gazu propan jest jednym z najbardziej ekologicznych form ogrzewania domu wśród dostępnych obecnie na rynku. Wywiera ono minimalny wpływ na środowisko, a co ważniejsze – wpływ ten jest zupełnie neutralny. Jedynym sposobem zasilania domowej sieci grzewczej, który jest jeszcze bezpieczniejszy dla środowiska, są panele fotowoltaiczne. Jednak to rozwiązanie ma sporo słabych stron. Między innymi koszt inwestycji początkowej jest niesłychanie wysoki, działa to szczególnie zniechęcająco na potencjalnych inwestorów. Dodatkowo nie każdy może pozwolić sobie na ich zamontowanie na swojej działce. Również nie każdy rejon kraju wykazuje wystarczające nasłonecznienie, aby w pełni zaspokoić potrzeby energetyczne przeciętnego gospodarstwa domowego. Ponadto panele fotowoltaiczne są dość wymagające pod względem ilości miejsca jakiej potrzebują. Nie zawsze umieszczenie ich na dachu jest możliwe a lokalizacja ich na trawie, na posesji potrafi pochłonąć sporą część podwórka. Oczywiście decydując się na gaz propan również musimy liczyć się z koniecznością instalacji zbiornika na gaz na terenie posesji. Jednak zbiorniki te są niewielkie i smukłe, a ponadto możliwość umieszczenia ich pod powierzchnią gruntu pozwala na zachowanie estetyki obejścia. Jeśli natomiast porównać ekologię gazu propan z innymi formami ogrzewania domu, to pozostali konkurenci odpadają w przedbiegach. Najnowsze badania wykazują wyraźną toksyczność spalin powstających w wyniku spalania oleju opałowego. Węgiel kamienny przyczynia się do zwiększania gazów należących do niskiej emisji, a to z kolei bezpośrednio przekłada się na wzrost zanieczyszczenia powietrza. Podobnie jest również w przypadku ekogroszku. Podsumowując, gaz propan jest najbardziej ekologiczną metodą ogrzewania, jaką można wybrać.

Dlaczego gaz propan jest taki ekologiczny?

Jest kilka czynników, które świadczą o tym, że gaz propan jest paliwem ekologicznym. Do najważniejszych z nich należy sposób pozyskiwania i spalania oraz poziom wydajności. Zaczynając od początku, a więc od pozyskiwania – warto zainteresować się skąd bierze się gaz propan. Otóż gaz ten jest efektem ubocznym rafinacji ropy naftowej. Oznacza to, że powstaje on w efekcie zupełnie innego procesu i może zostać zmarnowany lub zachowany i wykorzystany do ekologicznego spalania. Również sposób pozyskiwania ma wpływa na fakt, że gaz propan jest wyjątkowo czystym chemicznie i nieszkodliwym gazem. Spalanie gazu propan to także proces szczególnie bezpieczny dla środowiska. Podstawy chemii mówią, że spalanie każdego produktu, jako reakcja prowadzi do powstania innych produktów, potocznie zwanych spalinami. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Jednak spalinami powstającymi w efekcie spalania gazu propan jest para wodna i zupełnie czysta woda. Uwolnienie do środowiska tych produktów nie wywiera na nie żadnego negatywnego wpływu. 

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wyraźnie przyjazny dla środowiska charakter gazu propan jest jego wydajność. Dzięki zastosowaniu kotłów kondensacyjnych, wydajność zostaje jeszcze dodatkowo zwiększona. Oznacza to, że nie tracimy ciepła, zachowujemy komfort termiczny i zużywamy znacząco mniej paliwa. Jest to nie tylko spora oszczędność, ale również korzyść ekologiczna. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, trudno jest w tym rozwiązaniu doszukać się jakichkolwiek wad. Dla każdego, dla kogo ważny jest stan środowiska naturalnego i jego ochrona, wybór gazu propan jako materiału opałowego jest najlepszą możliwą decyzją.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego i LPG