Osuszanie mieszkań czasem jest koniecznością. Będzie ono niezbędne przy wszelkiego rodzaju wyciekach, np. w przypadku uszkodzenia instalacji sieci wodociągowej lub instalacji centralnego ogrzewania. Nierzadko dochodzi do błędów budowlanych, które w późniejszym czasie powodują problemy z gromadzeniem się wilgoci. Dochodzi np. do kapilarnego podciągania wody gruntowej lub kłopotów z wilgocią technologiczną. Czasami konieczne jest również przeprowadzenie osuszania podposadzkowego, które może być potrzebne np. po zalaniu mieszkania.

Osuszanie mieszkań i profesjonalne osuszanie izolacji podłogowej

Profesjonalne podposadzkowe osuszanie mieszkań to proces polegający na ciśnieniowym osuszaniu głębokich warstw podłogowych włącznie z warstwami izolacyjnymi jastrychu.

Wielopoziomowość warstw podłogi zapewnia dobrą izolację zarówno termiczną, jak i akustyczną oraz przeciwwilgociową. Sytuacja, w której w jakikolwiek sposób woda przedostaje się pomiędzy poszczególne warstwy, to pułapka dla wilgoci. W tej sytuacji warto skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się osuszaniem mieszkań

Na czym polega osuszanie podposadzkowe?

Podposadzkowe osuszanie polega na pozbywaniu się wilgoci powstałej w różny sposób z trudno dostępnych warstw podłogi. Obecnie do tego rodzaju prac wykorzystuje się naprzemiennie dwa rodzaje osuszania warstw podłogowych.

Pierwsza z nich to metoda osuszania mieszkań podciśnieniowo. Woda wraz z wilgotnym powietrzem uwięzionym pomiędzy warstwami podłogowymi zostaje odessana z izolacji, która znajduje się pod posadzką. Suche powietrze, które najpierw wlatuje poprzez szczelinę dylatacyjną zlokalizowaną pomiędzy ścianą a posadzką, pochłania uwięzioną wilgoć a następnie odsysane jest wraz z pozostałościami zawartej wody poprzez specjalne otwory wykonane w podłodze.

Druga metoda wykorzystuje odwrotny proces. Osuszanie wykonywane jest metodą nadciśnieniową, która polega na wtłaczaniu między warstwy podłogowe suchego powietrza poprzez specjalne otwory. Wtłoczone suche powietrze wysyca się znajdującą się tam wodą a następnie przemieszczane jest w kierunku dylatacji, która znajduje się pomiędzy ścianą, a posadzką, przez którą przedostaje się na zewnątrz do pomieszczenia.

Cały proces osuszania mieszkań wykorzystuje równomierne powierzchniowe ogrzewanie połączone z osuszaniem ścian w nowo wybudowanych budynkach albo w sytuacji usuwania chociażby szkód spowodowanych zalaniem czy też powodzią. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku starych, grubych murów, co znacznie przyspiesza proces osuszania w porównaniu do klasycznych metod.

Osuszanie podposadzkowe – to nie tylko osuszanie podłóg

Zarówno metoda podciśnieniowa jak i nadciśnieniowa wykorzystywana jest nie tylko w tradycyjnym rozumieniu osuszania mieszkań i ich podłóg. Obecnie obie technologie są wykorzystywane do osuszania:

  • izolacji ścian przebiegających pionowo,
  • izolacji stropów,
  • izolacji balkonów oraz tarasów,
  • budynków o konstrukcji szkieletowej,
  • szybów wentylacyjnych,
  • kanałów
  • sufitów podwieszanych a także ścian zbudowanych z płyt G-K.

Niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do zatrzymania wilgoci pomiędzy warstwami podłogi czy ścian, w każdej takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy świadczącej kompleksowe usługi osuszania mieszkań.

Źródło: nord-help.com.pl – ozonowanie mieszkania