Orientalne dywany dodają pomieszczeniu uroku, którego nie można osiągnąć za pomocą zwykłego dywanu i wraz z odpowiednim oświetleniem i designerskimi dodatkami tworzą osobliwą atmosferę. Orientalne dywany od zawsze cieszyły się dużą popularnością, ale w ostatnich latach możemy zauważyć, że jeszcze więcej osób decyduje się na urządzenie swojego mieszkania lub domu, z wykorzystaniem tego rodzaju tekstyliów. Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że wraz z wysokim standardem estetycznym, wymagają one również większej uwagi przy konserwacji. Jeśli szukasz sposobów na lepszą pielęgnację orientalnego dywanu, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Zmiany w położeniu dywanów

Jednym ze sposobów na utrzymanie dywanu w dobrym stanie jest regularne zmienianie jego położenia. Opinie ekspertów dotyczące tego, co jaki czas warto zamieniać część dywanu znajdującą się w strefie ruchu i jest najbardziej eksploatowana, są podzielone. Warto jednak robić to, co najmniej raz na kilka miesięcy. W ten sposób unikniemy nadmiernego zużycia dywanu w jednym miejscu i na dłużej utrzymamy jego estetyczny wygląd.

Regularnie odkurzanie dywanu

Chociaż wszystkie dywany wymagają odkurzania, to w przypadku orientalnych dywanów jest ono szczególnie ważne. Odkurzając je, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, odkurzanie dywanów orientalnych powinno odbywać się przy wykorzystaniu najmniejszej mocy odkurzacza, oraz być poprzedzone zmianą na odpowiednią końcówkę. Aby utrzymać pełną czystość i dobrą kondycję dywanów, dobrym rozwiązaniem będzie odkurzanie ich co najmniej raz w tygodniu. Jeżeli dywan znajduje się w miejscu, w którym jest mocniej eksploatowany, aby uniknąć szybkiego powstawania zniszczeń, warto odkurzać go nawet kilka razy w ciągu tygodnia.

Szybka reakcja na zanieczyszczenia i plamy

Dywan, szczególnie jeżeli położony jest w pomieszczeniu, w którym spędza się dużo czasu, jest narażony na powstawanie na nim pian i zanieczyszczeń. W takiej sytuacji bardzo ważna jest szybka reakcja, ponieważ z czasem plamy mogą stać się nieusuwalne. W pierwszej kolejności należy przetrzeć plamę suchą szmatką, tak aby wchłonęła ona nadmiar płynu. Nie powinno się używać mydła, wybielaczy, ani innych popularnych środków czyszczących, ponieważ włókna, z których zrobione są orientalne dywany, zaliczamy do bardzo delikatnych. Zamiast tego, przy pierwszym czyszczeniu lepiej ograniczyć się tylko do użycia wody. Jeżeli woda nie usunie całkowicie plamy, konieczne może okazać się gruntowne pranie dywanów orientalnych. Można podjąć próbę samodzielnego usunięcia widocznych plam czy drobnych zabrudzeń, ale tylko korzystając z pomocy profesjonalistów, zyskamy pewność, że dywany będą wyczyszczone w bezpieczny i skuteczny sposób.

Ułożenie mebli

Orientalne dywany wykonane są z delikatnych włókien, dlatego, aby uniknąć powstawania wgnieceń i przetarć, trzeba uważać na to, jakie meble na nich umieszczamy. Najlepiej unikać zatem ciężkich przedmiotów takich jak kredensy czy szafy, ponieważ mogą one trwale uszkodzić strukturę dywanu, doprowadzając do przetarć, odgnieceń, a nawet podziurawienia materiału.

Profesjonalne czyszczenie dywanów

Orientalne dywany stanowią bardzo elegancki, ale również cenny dodatek wyposażenia naszego domu czy mieszkania. Zakup dywanu orientalnego wykonanego z wysokiej jakości materiałów oraz o ciekawym designie to zatem niemała inwestycja. Dodatkowo są one delikatne, łatwo ulegają uszkodzeniom i wymagają profesjonalnej pielęgnacji. Jeśli więc zależy nam na tym, aby orientalny dywan służył nam jak najdłużej, to przy jego czyszczeniu warto skorzystać z pomocy specjalistów. Według ekspertów, pranie dywanów orientalnych powinno odbywać się co najmniej dwa razy w roku. Zapewne znacząco przedłuży to ich żywotność i walory estetyczne.

źródło: damat.pl – pranie dywanów wełnianych