Współczesne budynki, nowoczesne biurowce czy rezydencje mieszkalne charakteryzują się coraz większą ilością powierzchni szklanych. Chociaż wygląda to naprawdę nowocześnie, to przysparza również wielu kłopotów. Jednym z nich jest konieczność regularnego mycia szyb, które szczególnie w dużych miastach dość szybko ulegają trudnym do usunięcia zabrudzeniom.

Usługi świadczone na wysokości

Coraz większą popularnością na rynku cieszy się usługa, jaką jest mycie okien na wysokości. Coraz więcej firm sprzątających poszerza swoją ofertę o tego typu serwis. Powstają również firmy, które specjalizują się wyłącznie w świadczeniu usług takich jak prace na wysokości związane z myciem i czyszczeniem różnego rodzaju powierzchni.

Mycie szyb na wysokości – technika

W przypadku wysokich budynków, biurowców czy bloków mycie szyb na wysokości najczęściej wykonywane jest za pomocą techniki alpinistycznej. W tym przypadku wykorzystywane są wszelkie techniki oraz upięcia lin, które znane są we wspinaczce wysokogórskiej. Z uwagi na miejsce wykonywania pracy i ryzyko z tym związane mycie okien na wysokości powinno być realizowane przez profesjonalne firmy świadczące tego rodzaju usługi. Wszelkie prace na wysokości wymagają bowiem odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia i sprzętu.

Sprzęt niezbędny w technice alpinistycznej

Do techniki alpinistycznej niezbędny jest odpowiedni sprzęt do mycia okien na wysokości. Technika ta opiera się na stosowaniu technik linowych za pomocą narzędzi takich jak uprzęże, liny czy kaski. Sprzęty te powinny być dopasowane do wagi i wzrostu pracownika, gdyż tylko wtedy zyskujemy pewność, że spełnią one swoją funkcję, umożliwiając ergonomiczną pracę przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo sprzętu

Dobrej jakości sprzęt posiadający wszystkie niezbędne atesty to gwarancja bezpiecznego mycia okien na wysokości. Prace na wysokości powinny rozpoczynać się po każdorazowym sprawdzeniu wykorzystywanych linek, kasków czy uprzęży. Decydując się na zakup sprzętu do mycia na wysokościach, warto wybierać sklepy oferujące profesjonalne narzędzia i akcesoria do czyszczenia. Mamy wtedy pewność, że sprzęt został wykonany z wysokiej jakości materiałów i przy wykorzystaniu sprawdzonych technologii. Znacząco ograniczy to ryzyko wypadku czy innych niebezpiecznych wypadków. Pod żadnym pozorem nie warto korzystać z najtańszego sprzętu bez atestu pochodzącego z niewiadomego źródła. Inwestycja w wysokojakościowy sprzęt i jego regularna konserwacja jest bowiem podstawowym obowiązkiem przedsiębiorstw świadczących tego typu usługi.

Akcesoria ułatwiające prace na wysokości

Sprzęt do mycia okien na wysokości powinien być poręczny, lekki oraz skuteczny (musi szybko i dokładnie usuwać zabrudzenia ze szklanych powierzchni). Dobrej jakości myjka ze ściągaczką to podstawowy sprzęt do mycia okien na wysokości, który przyspiesza i ułatwia mycie. Jedną stroną należy nałożyć na szybę wodę z odpowiednim środkiem myjącym, a drugą ściągnąć powstałą pianę wraz ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Warto również zaopatrzyć się w wymienne gumki do ściągaczek. Kolejnym sprzętem ułatwiającym mycie szyb na wysokości są kije teleskopowe, dzięki którym nawet największe powierzchnie szklane można oczyścić szybko i dokładnie.

Zlecenie czyszczenia okien na wysokości profesjonalnej firmie świadczącej tego rodzaju usługi gwarantuje najlepsze rezultaty. Mycie okien na wysokości wymaga bowiem dużej ostrożności i umiejętności przewidywania zagrożeń. Odpowiedni dobór metody czyszczenia oraz zastosowanie profesjonalnych środków i właściwych akcesoriów pozwoli oczyścić szklane powierzchnie z zachowaniem najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa.

Źródło: Dlaalpinisty.pl – środek do mycia elewacji