Coraz więcej osób boryka się z wadami zgryzu. Już nie tylko dzieci są pacjentami gabinetów ortodontycznych, ale też cała rzesza dorosłych, którzy zdają sobie sprawę, że ładny uśmiech jest w dzisiejszych czasach przepustką do samoakceptacji. W związku z tym w każdym większym mieście można dzisiaj z powodzeniem znaleźć gabinet ortodontyczny, w którym lekarz specjalista ortodonta dokona przeglądu uzębienia i zaproponuje nowoczesne leczenie.

Usługi ortodontyczne

Warto podkreślić, że leczenie ortodontyczne w Polsce jest częściowe refundowane, ale tylko dla najmłodszych pacjentów, a konkretnie dla dzieci do 12 roku życia. Po tym czasie usługi ortodontyczne są, niestety płatne. Jak podaje większość źródeł medycznych, w Polsce około 60% osób zmaga się z wadami zgryzu. Jest to bardzo duży odsetek. Należy w tym miejscu podkreślić bardzo istotną rzecz, otóż wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny – bardzo często nieprawidłowo ustawione zęby są przyczyną poważnych schorzeń, takich jak szumy w uszach czy migreny. Dlatego też tak ważne jest, by u dzieci szybko zdiagnozować wadę zgryzu i podjąć się jej leczenia. Leczenie pacjentów w późniejszym wieku jest bowiem już trudniejsze i dłuższe.

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu ze względu na ich etiologię dzielimy na:

  • Wrodzone – ich przyczyną bywają czynniki genetyczne (mogą być przenoszone z pokolenia na pokolenie), a także czynniki zewnętrzne (np. zaburzenia w rozwoju okresu płodowego, wynikające na z niedoboru kwasu foliowego). Na tym etapie widać już, jak bardzo ważna jest profilaktyka u kobiet ciężarnych.
  • Nabyte – uwidaczniają i ukształcają się w pierwszych latach życia dziecka (np. efekt zbyt długiego ssania smoczka czy kciuka, a u dzieci starszych skutek regularnego obgryzania paznokci czy gryzienia ołówka. Wady zgryzu mogą pojawić się także w następstwie urazów mechanicznych lub w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe.

Zadbaj o swoje zęby u profesjonalisty

Każdy, kto ma wątpliwości co do stanu swojego uzębienia, powinien udać się do profesjonalnego gabinetu ortodontycznego i omówić ze swoim lekarzem plan leczenia ortodontycznego. Leczenie wad zgryzu dokonuje się zazwyczaj za pomocą dwóch rodzajów aparatów – ruchomych i stałych.

Aparaty ruchome to takie, które możemy na jakiś czas wyjmować (np. podczas mycia zębów czy jedzenia). Z kolei aparaty stałe to te, które są przytwierdzane do zębów za pomocą specjalnych zamków ortodontycznych (klamry), do których z kolei mocowane są specjalistyczne łuki ortodontyczne. Jeszcze kilka lat temu u większości pacjentów widoczne były mało estetyczne aparaty stałe metalowe. Wiele osób nie decydowało się na leczenie ortodontyczne właśnie ze względu na brak komfortu w postaci metalowych zamków widocznych przy każdym uśmiechu. Na szczęście aktualnie na rynku dostępny jest znacznie szerszy wachlarz rozwiązań.

Aparat lingwalny – specyfikacja

Aparat lingwalny to dla większości pacjentów pojawiających się w gabinetach stosunkowo nowy rodzaj aparatu ortodontycznego. Jest to bowiem nowoczesny aparat ortodontyczny całkowicie niewidzialny w całym procesie leczenia. Stanowi rodzaj aparatu stałego, który jest mocowany specjalnym klejem do zębów od strony języka. Każdy element aparatu jest precyzyjnie dopasowany do każdego zęba pacjenta, przez co proces leczenia trwa krócej, co przekłada się również na mniejszą ilość wizyt kontrolnych. Ważnym etapem leczenia za pomocą wspomnianego aparatu jest pobranie na pierwszych wizytach wycisku/odlewu z zębów pacjenta. Przekazywany jest on następnie razem z zamkami do pracowni, gdzie technik przygotowuje i ustawia zęby w taki sposób, jak mają wyglądać po leczeniu. Następnie całość jest nakładana na odciśnięty model z wadą zgryzu i tak przygotowuje się łuk aparatu.

Warto podkreślić, że leczenie aparatem lingwalnym jest przeznaczona dla każdej osoby, w każdym wieku. Sam aparat likwiduje wszystkie wady zgryzu – od tych niewielkich aż po bardziej skomplikowane. W tym przypadku bardzo istotny jest fakt, iż zdecydowanie rzadziej powoduje on odwapnienia zębów, do których często dochodzi podczas leczenia aparatami tradycyjnymi.

Aparat lingwalny to przede wszystkim propozycja dla klientów wymagających, którzy cenią sobie komfort leczenia i dyskrecję, jaką zapewnia ten rodzaj aparatu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które na przykład w pracy zawodowej mają kontakt z dużą ilością osób, częstymi prezentacjami czy wystąpieniami publicznymi. Wiele osób rezygnuje z leczenia ortodontycznego właśnie ze względu na obawy co do widoczności założonego aparatu. Aparat lingwalny będzie wiec dla nich idealnym rozwiązaniem.

Większość pacjentów podkreśla liczne zalety tego typu aparatu. Pacjenci doceniają przede wszystkim estetykę leczenia, krótszy czas leczenia czy zindywidualizowanie leczenia. Minusem tej metody może być natomiast początkowa trudność w mówieniu – każdy pacjent potrzebuje innego czasu, by przyzwyczaić się do zainstalowanego od strony języka aparatu, ale zazwyczaj już po kilku dniach pacjent adaptuje się do nowych warunków. W tym przypadku mogą pojawić się również dolegliwości bólowe czy podrażnienie języka. Decydując się na takie rozwiązanie, warto mieć zatem na uwadze specyfikację aparatu.