Jeżeli pragniemy uzyskać dostęp do telewizji satelitarnej, niezbędne będzie zamontowanie odpowiedniego sprzętu. Chodzi mianowicie o antenę satelitarną wraz z pozostałymi elementami. Znajomość właściwości oraz parametrów poszczególnych podzespołów zestawu satelitarnego może okazać się bardzo pomocna przy zakupie.

Na co zwrócić uwagę wybierając czaszę antenową?

Instalacje satelitarne składają się z czaszy antenowej, konwertera oraz tunera satelitarnego. Jednakże to właśnie czasza stanowi najbardziej rozpoznawalny element zestawu satelitarnego. W jej przypadku należy zwrócić uwagę na jej wielkość oraz materiał, z którego została wykonana.

Ponieważ to właśnie czasza odpowiada za odbiór sygnału satelitarnego, musi mieć ona odpowiednie rozmiary. Zależą one przede wszystkim od lokalizacji anteny satelitarnej, gdyż nie na każdym obszarze sygnał nadawany z satelity jest równie silny. Generalnie im większa czasza, tym lepiej odbiera ona sygnał. Zwiększającej się średnicy czaszy towarzyszy wzrastająca jej waga. Sprawia to, że większą uwagę należy przyłożyć do jej właściwego przymocowania. W takim przypadku warto rozważyć skorzystanie z pomocy firmy, która oferuje profesjonalny montaż anten satelitarnych.

O ile rozmiary czaszy wpływają na skuteczność odbioru sygnału, to materiał, z którego jest zbudowana, związany jest przede wszystkim z żywotnością samej czaszy. Fakt, iż znajduje się ona na zewnątrz budynku, sprawia, że konstrukcja jest stale narażona na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Możemy się zdecydować na czaszę wykonaną ze stali, aluminium lub tworzywa sztucznego. Im bardziej chcemy zwiększyć żywotność naszej anteny, tym droższy materiał powinniśmy wybrać.

Do czego służy konwerter?

Konwerter jest połączony z czaszą i wraz z nią tworzy tzw. antenę satelitarną. Znajduje się on w środkowej części anteny, a jego zadaniem jest przetwarzanie i wzmacnianie sygnału satelitarnego odbieranego przez czaszę. W przypadku doboru odpowiedniego konwertera należy rozważyć kilka kwestii. Ponieważ sygnał satelitarny może być nadawany na różnych częstotliwościach, najlepiej jest wybrać taki konwerter, który oferuje nam jak najszerszy zakres odbieranych częstotliwości. Najpowszechniejsze zakresy to 10,7-11,7 GHz oraz 11,7-12,75 GHz. Kolejnym parametrem jest tzw. współczynnik szumów określany w decybelach. Powinniśmy szukać konwertera o jak najniższym współczynniku szumów. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rodzaj konwertera, jeśli chodzi o ilość obsługiwanych odbiorników satelitarnych. Jeżeli dysonujemy pojedynczym odbiornikiem, powinniśmy zdecydować się na konwerter pełnozakresowy, zwany również uniwersalnym.

Z uwagi na delikatność podzespołów, ustawienie anteny satelitarnej powinno zostać wykonane w sposób profesjonalny, uważny i dokładny. Najlepiej, żeby zajął się tym specjalista w danej dziedzinie.

Najważniejsze cechy tunera satelitarnego

Dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat zewnętrznych części zestawu satelitarnego. Jednakże nie wolno nam zapomnieć, że instalacje satelitarne składają się również z części wewnętrznej, a konkretnie z tunera satelitarnego. Podstawowym zadaniem tego typu sprzętu jest przetwarzanie sygnałów wychwyconych przez konwerter i wysyłanie ich do naszego telewizora. Na rynku dostępne są tunery analogowe, ale zdecydowanie popularniejsze rozwiązanie stanowią tunery cyfrowe. Jeżeli decydujemy się na zakup tego urządzenia na własną rękę, musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów. Po pierwsze sprawdzamy, jaki standard obrazu oferuje wybrany przez nas tuner. Możemy wybrać SD lub lepszy, ale droższy standard HD. Bez wbudowanego czytnika kart nie będzie możliwe oglądanie kanałów kodowanych. Z kolei wbudowany twardy dysk w połączeniu z portem USB pozwoli nam wykorzystać tuner na wiele sposobów. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko nagrywanie obrazu, ale również oglądanie filmów z dysków zewnętrznych.

Zmiana ustawień w naszym tunerze jest równie ryzykowna, co ustawianie anteny satelitarnej na własną rękę. W przypadku popełnienia błędu nie będziemy w stanie odbierać sygnału satelitarnego i tym samym pozbawimy się dostępu do wykupionej przez nas telewizji satelitarnej. W większości przypadków warto więc rozważyć pomoc ekspertów.

Nawet jeżeli samodzielnie dobraliśmy wszystkie elementy zestawu satelitarnego, montaż anten satelitarnych powinniśmy powierzyć profesjonalnej firmie, która ma w tym zakresie odpowiednie doświadczenie. Zapewne pozwoli nam to cieszyć się telewizją satelitarną bez konieczności zamartwiania się o właściwe zamocowanie lub ustawienie anteny satelitarnej.