Styl skandynawski przyszedł do nas z krajów o surowym klimacie, śnieżnych mroźnych zim i krótkich godzinach dziennych. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie we wnętrzach: kojarzymy je ze światłem, powietrzem, świeżością i swobodą. Styl skandynawski opiera się na białych odcieniach, praktycznych rozwiązaniach i minimalizmie, takie wnętrze może komuś wydać się nudne i bezosobowe. Jednym ze sposobów, dzięki którym można dodać koloru do wnętrza salonu, są odpowiednio dobrane dodatki do stylu skandynawskiego.

Jakie dodatki wybrać, aby podkreślić styl skandynawski w salonie?

Obrazy i plakaty mogą być poświęcone tematyce roślinnej, zwierzęcej i morskiej. Wnętrza ocieplą przytulne tkaniny: chropowate maty, patchworki, kudłate dywany o długich włosach, barwne poduszki dekoracyjne i koce. Wystrój sprawia, że każde wnętrze jest bardziej żywe i wygodne. A w skandynawskim salonie nie da się obejść bez takich dodatków. Jednak detali dekoracyjnych powinno być kilka. Szkatułki, narzuty, instrumenty muzyczne, szklane wazony, rzeźby doskonale nadają się do dekoracji wnętrz. Dobrze, jeśli detale dekoracyjne zostaną zachowane w naturalnych kolorach.

Naturalne dodatki do salonu stylu skandynawskim

We wnętrzach skandynawskich występują głównie dodatki wykonane z naturalnych materiałów. Do najczęstszych należą:

  • Drewno
  • Tkaniny
  • Ceramika
  • Skóra
  • Szkło
  • Metal.

Materiały te są wykorzystywane zarówno do dekoracji wnętrz, jak i do produkcji dodatków. Te ostatnie pozwalają na uzyskanie pięknych kolorów, wzorów i zdobień. Odpowiednie są również kolory rzadko spotykane w naturze na północy: czerwony, zielony, różowy, pomarańczowy. Jeśli chodzi o koncepcję, która łączy odpowiednie akcesoria, można skupić się na zrównoważonym elemencie.

Świeczniki i lustra w salonie skandynawskim

Świeczniki w salonie zaaranżowanym w stylu skandynawskim to aktualny dodatek. Zimne zimowe wieczory w ojczyźnie tego stylu idealnie nadają się na spotkania przy grzanym winie przy kominku, ale w nowoczesnym mieszkaniu kominek to rzadkość. Świece mogą być źródłem żywego ognia. Salon w stylu skandynawskim realizuje ideę jak najjaśniejszego i przestronnego pomieszczenia, tego wymagają naturalne warunki na północy. A lustra to świetny sposób na zabawę światłem i tworzenie iluzji optycznych, aby wizualnie powiększyć przestrzeń. Warto zwrócić uwagę na masywne lustra w drewnianych ramach, które są ekskluzywne ale subtelne.

Dodatki z tkaniny do salonu w stylu skandynawskim

Styl skandynawski zakłada przyjemną atmosferę. Sekret tkwi w tworzeniu akcentów kolorystycznych z wykorzystaniem wzorów tkanin w tradycyjnych wnętrzach i dopasowaniu niemal jednolitych kolorów do nowoczesnych salonów. Oczywiście Skandynawowie dodają koloru tylko za pomocą mebli i dodatków tekstylnych. Z punktu widzenia faktury dodatki do salonu z bawełny, satyny, adamaszku i lnu są idealne. Muślin jest świetny na firanki, które wpuszczą maksimum światła. Dobrze na zasłonach i narzutach w salonie sprawdzają się tkaniny z geometrycznymi wzorami, takimi jak krata, jodełka i groszek. Jednym słowem tekstylia powinny być lekkie i przewiewne.

Znajomy element to także koce i narzuty we wnętrzach skandynawskich. Często pojawiają się klasyczne modele w czerni i bieli, ale jeśli ktoś chce ożywić w ten sposób wnętrze, powinien zwróć uwagę na te z jasnymi wzorami. Na przykład odpowiednie są koce z wielokolorowymi paskami, kratką lub z wzorami tradycyjnymi dla Skandynawii, w tym w jodełkę i jelenie. Poduszki dekoracyjne, również jasne i wzorzyste, są świetnym dodatkiem do salonu w stylu skandynawskim, będą harmonizować z narzutami na sofie. Najważniejsze, aby nie zapominać, że poduszki powinny odgrywać rolę kontrastu kolorów.

Jakie jeszcze dodatki wykorzystać w salonie w stylu skandynawskim?

Minimum wystroju i dużo światła to o skandynawskim wnętrzu. Warto wybrać wyraziste lampki nocne z ciekawymi zdobieniami, lampy w kształcie stożka lub kuli z rozproszonym światłem. Takie oprawy oświetleniowe w stylu skandynawskim to praktyczny dodatek do salonu, najlepiej wybrać modele ze srebrnego metalu lepiej odbijają światło. Lampy stołowe są zawsze ustawiane przy sofie, natomiast lampy podłogowe oświetlają rogi i pomagają zaaranżować kąciki do czytania.

Rośliny domowe są odpowiednie dla każdego wnętrza, szczególnie takiego jak skandynawskie. Zimy w krajach północnych są długie i mroźne, dlatego jedynym sposobem na cieszenie się pięknymi kwiatami jest ustawianie ich w salonie. Jeśli ktoś nie jest koneserem pielęgnowania roślin doniczkowych, może zadowolić się kompozycjami kwiatowymi w bukietach. Rośliny można umieścić w wazonie w stylu skandynawskim, który jest pięknym dodatkiem. Tęsknota mieszkańców północy za latem wyrażała się w obfitości roślin ozdobnych. Styl skandynawski we wnętrzu salonu uwielbia żywioł i zieleń. Donice ustawione są na podłodze i zajmują parapety, doniczki zwisają z sufitu i ścian, wazony z zielenią zajmują miejsca na stołach i stolikach kawowych. Oprócz roślin ozdobnych w skandynawskim salonie zakorzenią się naczynia ceramiczne i porcelanowe.

źródło: moremadam.pl – skandynawski design sklep