Woda butelkowana stanowi olbrzymie zagrożenie dla środowiska. Jak podaje dziennik The Guardian, w ciągu jednej minuty na całym świecie kupujemy ok. 1 miliona butelek z plastiku. Istnieje jednak bardzo prosty sposób na rozwiązanie tego problemu, jakim jest butelka wielokrotnego użytku.

Butelki plastikowe w liczbach

Człowiek powinien przyjmować około 2,5 litra wody dziennie. Zapotrzebowanie na nią zależne jest od trybu życia, klimatu, stanu zdrowia czy wieku. Część płynów przyjmujemy wraz z posiłkami, jednak resztę musimy uzupełniać dodatkowo. Przy założeniu, że codziennie kupisz i wypijesz jedną 1,5 litrową butelkę wody w średniej cenie 1,50 zł, rocznie wydasz ponad 547 zł, a przy trzyosobowej rodzinie wyniesie to już 1642,50 zł. Do tego wyprodukujesz odpady w postaci 1095 sztuk pustych butelek plastikowych, które rozkładać się będą ponad 400 lat.

Bądź bardziej eko

Na rynku dostępne są butelki wielokrotnego użytku wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego wolnego od toksycznego BPA. Wybierając butelki szklane lub bidon na wodę znacznie zmniejszysz ilość zużytego plastiku. Szeroki wybór i ciekawa oferta producentów powoduje, że są one nie tylko przyjazne środowisku, ale i designerskie. Popularność trendu eko i zero waste sprawia, że butelki ekologiczne są bardzo popularne.

Rozwiązanie idealne dla ciebie

W domu i w pracy świetnie sprawdzą się butelki szklane. Są łatwe w czyszczeniu, nie zmieniają smaku wody ani soków i wyglądają bardzo stylowo. Korzystanie z nich mogą ułatwić pomocne gadżety. Warto zaopatrzyć się w nakrętki na butelki szklane, które zabezpieczą płyn przed rozlaniem, owadami i zanieczyszczeniami. W sytuacjach takich jak grill, piknik czy relaks na balkonie lub tarasie nakrętki na butelki szklane będą niezastąpione.

Jeśli chcesz zapakować wodę dziecku do szkoły lub nosić ze sobą w torbie lepiej sprawdzi się z kolei bidon na wodę. Jest on znacznie lżejszy niż jego szklane odpowiedniki oraz bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Świetnie sprawdzi się także na siłowni, wycieczce czy spacerze. Warto również wielorazowy bidon również dla małego dziecka, zamiast kupować wodę, napoje i soczki w butelkach plastikowych.

Pij bezpieczną wodę

Wiele osób obawia się picia wody prosto z kranu ze względu na kamień, chlor i zanieczyszczenia. Okazuje się jednak, że jej czystość i zdatność do spożycia jest codziennie, bardzo rygorystycznie kontrolowana. W połączeniu z filtrem zamontowanym na kranie lub umieszczonym w butelkach wielorazowych jest ona często lepszej jakości niż większość popularnych wód butelkowanych dostępnych w sklepach (zwłaszcza źródlanych). Co więcej, woda przechowywana w plastikowych butelkach w niewłaściwy sposób jest niebezpieczna dla zdrowia. Plastik wystawiony na promienie słoneczne i wyższą temperaturę uwalnia bowiem do wody toksyny, które dostarczamy potem wraz z nią do organizmu. Niestety, nawet jeśli trzymasz butelki w chłodnym i zacienionym miejscu, nie wiesz, jak wyglądał ich transport i magazynowanie, nie wspominając o ekspozycji na sklepowym regale. Należy podkreślić, że woda po otwarciu butelki powinna zostać spożyta w ciągu 4 godzin, gdyż potem zaczynają się w niej rozwijać bakterie (np. paciorkowce). Na szczęście korzystając z ekologicznych rozwiązań, nie musisz martwić się o przechowywanie wody i jej trwałość.

Wybierając butelkę wielorazową, zapewniasz sobie i swojej rodzinie świeżą, zdrową wodę, a także oszczędzasz czas i pieniądze. Tym samym ratujesz planetę i dajesz przykład swoim dzieciom, kształtując w nich zdrowe nawyki i troskę o środowisko naturalne.