Bóle stawów, kolan i kręgosłupa mogą mieć źródło w nieprawidłowo układanych stopach podczas dowolnej aktywności (np. chodzenia i biegania). Wielogodzinna pozycja stojąca, obowiązkowa w ramach różnych zawodów, powoduje nacisk, który również może obciążać kręgosłup. Do powstawania wielu schorzeń przyczyniają się także nieodpowiednie wkładki do butów, które w dłuższej perspektywie użytkowania utrwalają zachodzące zmiany. Pojawiające się wady postawy są w przypadku osób dorosłych dolegliwościami nieodwracalnymi, które nie tylko negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale również obniżają pewność siebie. Przede wszystkim nasilają jednak ból i dyskomfort. Rozwiązaniem zabezpieczającym stopy i kręgosłup są wkładki ortopedyczne. Jednak czy każdy może je nosić? Czym kierować się podczas wyboru konkretnego rodzaju wkładki?

Badanie stopy a wybór wkładki

Nawet najmniejsze dolegliwości bólowe ze strony stóp i kręgosłupa powinny skłaniać do wykonania podstawowego badania stopy. Można je przeprowadzić w gabinetach lekarskich (np. u podologów, ortopedów czy fizjoterapeutów) i w sklepach z wkładkami ortopedycznymi. Badanie jest bezbolesne – rozpoczyna się postawieniem stopy na specjalnie przygotowanej płycie. Specjalista mierzy następnie nacisk na stopie (wyjście poza normę sygnalizuje konieczność sięgnięcia po wkładki ortopedyczne do butów). Dzięki pomocy fachowców można skorzystać zarówno z gotowych wkładek, jak i tych dopasowywanych indywidualnie.

Pierwsze wkładki sugerowane są zwykle przy małych wadach postawy, a drugie przy poważniejszych schorzeniach. Wkładki ortopedyczne hamują bowiem rozwój chorób (u dzieci i młodzieży) oraz odczuwanie bólu (u osób dorosłych). Komfort noszenia wkładki nie powinien stanowić wiarygodnego kryterium przy samodzielnych zakupach. Tylko lekarz lub wykwalifikowany sprzedawca wkładek ortopedycznych potrafi dobrać odpowiednią wkładkę do konkretnego schorzenia.

W dzisiejszych czasach proste badanie pozwala zdiagnozować m.in. płaskostopie (podłużne, poprzeczne lub podłużno-poprzeczne), ostrogę piętową, modzele i nagniotki, zapalenie rozcięgna podeszwowego czy stopę szpotawą, płaską poprzecznie i płasko-koślawą. Ortopedyczne wkładki do butów mogą okazać się niezbędne przy każdej z wymienionych dolegliwości. Zdaniem lekarzy problemy stóp występują bardzo często i mogą dotyczyć nawet co drugiej osoby. Wiele schorzeń nie objawia się jednak bólem, co w wielu przypadkach skutkuje brakiem rzetelnej diagnostyki.

Estetyka wkładek ortopedycznych

Dostępne na rynku wkładki ortopedyczne do butów nie zmuszają użytkownika do noszenia specjalnego, często mało estetycznego obuwia ortopedycznego. Wręcz przeciwnie – mogą znaleźć się we wnętrzu dowolnego buta, w tym również czółenek czy szpilek. Nie ma więc przeciwwskazań, by wkładki ortopedyczne stosowane były w ramach profilaktyki. Ich poszczególne rodzaje wyróżnione zostały właśnie ze względu na rodzaj buta. Przykładowo ortopedyczne wkładki do butów na obcasach przynoszą ulgę stopom dokładnie w tych miejscach, w których występuje największy nacisk. Kobiety nie muszą więc rezygnować z atrakcyjnego wizerunku lub dress codu w pracy. Wieloletnie chodzenie w butach na obcasach naturalnie zmienia kształt stopy i wiąże się z dolegliwościami takimi jak np. haluksy. Stosując się do powszechnej zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, można dostosować wkładkę ortopedyczną do ulubionego obuwia. Dzięki temu stopy i kręgosłup otrzymują gwarancję komfortu i bezpieczeństwa.

Schorzenia kręgosłupa i stawów bardzo często wynikają z niedopasowanej wkładki do butów. Świadome podejście do zdrowia i zapewnianie stopom odpowiedniego komfortu, korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu. Skutecznym narzędziem leczenia wad postawy i eliminowania bólu są wkładki ortopedyczne.

Źródło: wzso.pl – sprzęt rehabilitacyjny Warszawa