Bez względu na to, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzimy, musimy liczyć się z obowiązkiem płacenia podatków. Dla wielu osób, które do tej pory nie miały do czynienia z tego typu zagadnieniami, pierwsze miesiące bywają naprawdę trudne. Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca? W jaki sposób najlepiej się rozliczać? Na czyją pomoc możemy liczyć? Z pewnością te dylematy doskwierają wielu osobom wkraczającym na ścieżkę biznesu. Aby pomóc Wam z tym zagadnieniem, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym opisujemy najważniejsze zagadnienia z zakresu obowiązków podatkowych.

To jakie podatki płacimy, zależy od wielu czynników między innymi rodzaju prowadzonej działalności czy sposobu rozliczenia. Każdy przedsiębiorca musi jednak liczyć się z obowiązkami, które opisujemy poniżej.

Podatek dochodowy 

Podatek dochodowy musi uiścić każdy, kto uzyskuje jakiekolwiek dochody. Wysokość podatku dochodowego zależy oczywiście od formy opodatkowania. W tym przypadku mamy do czynienia z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wyróżnia dwie formy opodatkowania: podatek liniowy (19%) oraz skalę podatkową (18% i 32%). Możemy również w niektórych przypadkach zdecydować się na zryczałtowane formy opodatkowania, tj. ryczałt ewidencjonowany oraz karta podatkowa.

Jeżeli na tym etapie pojawią się trudności, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy oferują usługi księgowe dla firm. Odpowiednie biuro rachunkowe zajmuje się wszystkimi zagadnieniami za nas, co z pewnością pozwala uniknąć błędów. Przekłada się to również na czas, który niewątpliwie oszczędzamy. Nie musimy wówczas, co miesiąc martwić się o rozliczenia, płatności czy wizyty w urzędach.

Podatek od towarów i usług – VAT 

Kolejnym zobowiązaniem, które co miesiąc musimy rozliczać i płacić, jest VAT, czyli podatek od towarów i usług. Rozumiany jest on jako różnica pomiędzy VAT uzyskanym ze sprzedaży naszych usług lub produktów a VAT, który przedsiębiorca płaci przy zakupie zasobów czy wyposażenia firmy (opłaty za media, zakup drukarki itp.).

Ile wynoszą stawki VAT?

Wysokość podatków może ulec zmianie tak naprawdę w każdej chwili, dlatego ważne jest to, aby kontrolować te zmiany na bieżąco. Obecnie stawki VAT wynoszą 23%, 8% i 5 w zależności od klasyfikacji produktu lub usługi.

Podatek od nieruchomości 

Każda firma dysponująca na własność jakąś nieruchomością zobowiązana jest do zapłaty podatku od nieruchomości. Jego wysokość zmienia się w zależności od miasta każdego roku.

Podatek PCC

Podatek od czynności cywilno-prawnych zapłacimy w przypadku zawarcia umowy z osobami, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Najczęściej występuje w przypadku sprzedaży danych produktów lub pożyczki. Stawka zależna jest od rodzaju umowy, którą podpisujemy.

Jak widać, ilość formalności, które musi spełnić każdy przedsiębiorca, jest naprawdę duża. Nie dziwi więc, że wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie księgowego. W wielu przypadkach młodego przedsiębiorcy nie stać jednak na przygotowanie oddzielnego stanowiska pracy. W takiej sytuacji korzystne jest nawiązanie współpracy z biurem księgowym świadczącym outsourcing księgowości.