Homogenizator do produkcji czopków jest przydatny w każdym przedsiębiorstwie powiązanym z przemysłem farmaceutycznym. Wybierając konkretny model urządzenia, warto zwrócić uwagę na jego cechy, wpływające na zachowanie wysokiej wydajności i odpowiedniej jakości otrzymywanych produktów.

Jak wybrać homogenizator?

Skuteczny homogenizator do czopków jest niezbędny, aby wytworzyć precyzyjnie wymieszaną, jednorodną masę z określonych składników. Zależnie od potrzeb można wybierać spośród kilku modeli urządzeń dostępnych na rynku.

Ważnym aspektem jest odpowiednia wielkość homogenizatora. W sprzedaży dostępne są urządzenia o objętości od 2 do 5000 litrów. Pozwala to na spełnienie wytycznych scale-up wg FDA. Urządzenie, prawidłowo regulując główne parametry pracy, gwarantuje precyzyjne przeniesienie procedury laboratoryjnej do zwiększonego zakresu produkcyjnego. Dzięki odpowiedniej wielkości wsadu można znacząco obniżyć koszty składników niezbędnych do opracowania nowych formuł czopków. Jeżeli potrzebujemy jedynie urządzenia do testowania procedur laboratoryjnych, warto postawić na niewielkie homogenizatory o pojemności roboczej 2-5 litrów. Są one identyczne jak pozostałe mieszalniki, pozwalając na późniejsze bezproblemowe przeniesienie procesu produkcji zgodne z zasadami scale-up. Ważna jest także możliwość doposażenia urządzenia o dodatkowe oprzyrządowanie, które ułatwia wdrażanie nowych wyrobów farmaceutycznych.

Kształt zbiornika

Kolejną kwestią istotną przy wyborze homogenizatora jest jego kształt. Wysokiej jakości mieszalnik nie może zostać wyposażony w zbiornik z dennicą stożkową – jak ma to miejsce w wielu słabszej klasy modelach. Zapewnia to nieskuteczną cyrkulację, co w efekcie daje niejednorodny produkt. Warto postawić na najlepsze rozwiązanie technologiczne, czyli pionowy montaż homogenizatora w elipsoidalnej dennicy zbiornika oraz napę bezpośredni przenoszony za pomocą wału silnika. Ułatwia to prawidłową recyrkulację składników, zwłaszcza bardziej wymagających preparatów o dużej gęstości i lepkości. Wskazane jest maksymalne ograniczenie dodatkowych elementów, takich jak pompy krzywkowe i śmigiełka. Znacząco utrudniają one utrzymanie urządzenia w czystości, generują podwyższone koszty produkcji i możliwość wystąpienia awarii, a zarazem nie podnoszą efektywności pracy homogenizatora.

Powtarzalność procesu

W niektórych przypadkach przydatny może być także program do tworzenia receptur. Umożliwia on wprowadzenie dowolnej formuły, która będzie precyzyjnie powtarzana w kolejnych procesach produkcyjnych. Wymaga to jednak zastosowania odpowiedniej klasy podzespołów i zaawansowanego oprogramowania, które gwarantują pełną powtarzalność procedury. Warto zwrócić uwagę również na takie parametry, jak płynna regulacja obrotów mieszadła, temperatury oraz podciśnienia, czy panel sterujący, który umożliwia śledzenie wszelkich procesów i wprowadzanie zmian w ich trakcie.

Homogenizator do produkcji czopków musi być także zgodny z regułami GMP. Zapewnia to odpowiednią higienę produkcji, staranne zachowanie wysokich parametrów jakościowych i niezmienności cech przygotowanego produktu. Ma to niezwykle istotne znaczenie szczególnie w farmacji podczas produkcji czopków, które muszą być precyzyjnie wykonane, by zachować swoje właściwości.

Wybierając homogenizator do czopków, należy dobrze dopasować jego parametry do potrzeb produkcyjnych firmy. Pozwoli to na osiągnięcie maksymalnej wydajności bez niepotrzebnych strat materiału i zawyżonych kosztów urządzenia.

Źródło: urlinski.com.pl – zbiornik magazynowy