Mięśnie brzucha odpowiadają za stabilizację naszej sylwetki i pozwalają utrzymać pionową postawę ciała. Regularne ćwiczenia tych partii mięśniowych nie tylko wzmacniają sam brzuch, ale również wpływają na usztywnienie kręgosłupa i utrzymanie go w prawidłowej pozycji. Dlatego właśnie warto zadać o ich odpowiednie wykształcenie i regularnie je wzmacniać.

Ćwiczenie mięśni brzucha jest stosunkowo proste i nie wymaga wielu dodatkowych akcesoriów. Jednak aby ćwiczenia były skuteczne i w pełni bezpieczne (szczególnie dla naszego kręgosłupa) warto wykonywać je z odpowiednią techniką. Trening możemy urozmaicić dzięki różnym akcesoriom treningowym.

Mata do ćwiczeń

Dużą część ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha wykonuje się z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Jednak są to zazwyczaj ćwiczenia w pozycji leżącej, do których niezbędna jest dobrej jakości mata do ćwiczeń. Dlaczego to ma znaczenie? Po pierwsze, wygoda – ćwicząc na macie odczuwamy znacznie większy komfort niż ćwicząc bezpośrednio podłodze. Po drugie i ważniejsze, bezpieczeństwo – ćwicząc bez amortyzacji, możemy doprowadzić do nieprzyjemnych obtarć lub siniaków w okolicach kręgosłupa. Może się również zdarzyć, że będziemy odczuwać ból lub dyskomfort w trakcie samych ćwiczeń.

Ławki dla wymagających

Jeśli zwykłe ćwiczenia na macie Ci nie wystarczają, do wzmocnienia mięśni brzucha możesz wykorzystać ławki do ćwiczeń. Od Ciebie zależy jaką wybierzesz. Może to być ławka prosta, którą z powodzeniem wykorzystasz także do ćwiczeń klatki piersiowej (wyciskanie) lub też bardziej specjalistyczna ławka ukośna. Ćwiczenia na brzuch będą dzięki niej bardziej intensywne i efektywne. Jeżeli masz nieco większy budżet możesz postawić na ławkę regulowaną, która będzie najbardziej uniwersalna.

Piłki fitness (szczególnie dla kobiet)

Piłki fitness wykorzystywane są szczególnie na treningach pilates. Ćwiczenia na nich mogą sprawić sporo frajdy. Są to również ćwiczenia bardzo skuteczne i bezpieczne, gdyż w dużej mierze angażują mięśnie głębokie brzucha – te, które odpowiadają za stabilizację kręgosłupa oraz całej sylwetki. Trening na piłce fitness stosowany jest najczęściej przez kobiety. Z racji, że podczas ćwiczeń pracują wszystkie mięśnie stabilizacyjne całego tułowia, jest to jeden ze zdrowszych treningów. Może nie okazać się wystarczający dla profesjonalnych kulturystów, ale z pewnością jest świetny na rozpoczęcie swojej przygody ze sportem, dla dzieci oraz dla osób starszych.

Obciążenia, hantle, ciężarki

Jeśli lubimy pracę z obciążeniem, chcemy szybszych bądź lepiej widocznych efektów, możemy wykonywać ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem. Może to być szczególnie pomocne, np. w treningu mięśni skośnych. Pamiętajmy jednak, aby rozsądnie dobierać obciążenie – wszystkie ćwiczenia na brzuch angażują również mięśnie grzbietu, a co za tym idzie kręgosłup.

Ćwiczenia mięśni brzucha są w większości proste i mogą być wykonywane przez każdego amatora w domu. Jednak, jak w każdym treningu, również tutaj ważna jest prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń, która skutkuje większą efektywnością oraz, co ważniejsze, większym bezpieczeństwem. Dzięki kilku prostym akcesoriom możesz zwiększyć efekty treningu i szybciej osiągnąć zakładane cele.

Trainingshowroom.com – sztangi