Wyjazd do pracy za granicę za każdym razem jest poważną decyzją, którą należy drobiazgowo rozważyć. Polacy wyjeżdżają w celach zarobkowych przede wszystkim do państw Unii Europejskiej, jak Holandia, Niemcy, Wielka Brytania. Motywacją są różne potrzeby – czasem jest to konieczność, do jakiej przyczynia się sytuacja materialna wyjeżdżającego, a czasami wystarczy pragnienie poznania innego kraju.

Jak szukać pracy za granicą?

Pracy za granicą można szukać na kilka sposobów. Najbardziej ryzykowny jest wyjazd do obcego państwa i poszukiwanie zatrudnienia już na miejscu. Obywatele Polski, będącej członkiem UE, mogą rejestrować się w zagranicznych urzędach pracy, szukać ofert w serwisach ogłoszeniowych albo poprzez sieć kontaktów. Należy pamiętać, że ten sposób wiąże się z koniecznością dysponowania po przyjeździe pozwalającymi na utrzymanie się środkami finansowymi, które muszą poszukującemu pracy wystarczyć na kilka tygodni, a czasem nawet miesięcy. Ponadto bez znajomości języka w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się, a także chociaż minimalnego rozeznania na rynku pracy i obowiązujących na nim zasad taki sposób poszukiwania zatrudnienia może zakończyć się niepowodzeniem.

Kolejną metodą jest poszukiwanie pracy za granicą z Polski. Tu kandydat do pracy ma więcej możliwości – może bowiem szukać zatrudnienia samodzielnie, przeglądając oferty pracy za granicą zamieszczone w internecie oraz wysyłając dokumenty aplikacyjne do zagranicznych pracodawców. W tym wypadku także konieczne jest dysponowanie odpowiednią wiedzą – dotyczącą zależności panujących na konkretnym zagranicznym rynku pracy, a ponadto opanowanie języka danego kraju w sposób umożliwiający swobodną wymianę informacji z przyszłym pracodawcą.

Trzecim sposobem, wiążącym się z największym bezpieczeństwem oraz z pewnością, że znaleziona praca będzie legalna, jest skorzystanie z agencji pośrednictwa pracy za granicą. Takie podmioty pomagają wyszukać ofertę dostosowaną do potrzeb i kwalifikacji kandydata, udzielają informacji na temat koniecznych do załatwienia formalności, a także sprawnie przeprowadzają przyszłego pracownika przez cały proces dotyczący zatrudnienia. Pomagają na przykład z podpisaniem umowy czy załatwieniem spraw związanych z ubezpieczeniem. Renomowane agencje pracy wspierają także w znalezieniu zakwaterowania bądź dysponują ofertami pracy, w ramach których zatrudniony ma zapewnione niedrogie lokum. W tym przypadku można liczyć również na organizację transportu do miejsca docelowego i szeroko rozumianą pomoc profesjonalisty w przypadku jakichkolwiek problemów, które mogą się pojawić.

Ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne szczególnie wśród osób wyjeżdżających po raz pierwszy. Agencje pośrednictwa pracy, które działają w Polsce, posiadają doświadczenie, a także zatrudniają personel doskonale orientujący się w realiach panujących na danym zagranicznym rynku pracy. Zawsze należy pamiętać, by poszukiwać agencji, która cieszy się dobrą opinią, a przede wszystkim działa zgodnie z przepisami polskiego prawa. Tylko wówczas osoba poszukująca pracy za granicą może mieć pewność, że jej przyszłe zatrudnienie będzie legalne, a praca zgodna zarówno z jej oczekiwaniami finansowymi, jak i pod względem finansowym, jak również w stosunku do posiadanych kwalifikacji.

Źródło: Beyond Resources – oferty pracy w Holandii