Sadzenie, pielenie, podlewanie czy po prostu obserwowanie kolejnych etapów wzrostu roślin to dla niektórych prawdziwa frajda. Jednak nie każdy ma wystarczające warunki, by móc zająć się uprawą. Z pomocą przychodzi growbox. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chciałby zająć się ulubionym hobby w warunkach domowych. Growbox to namiot uprawowy, która służy jako miejsce sadzenia roślin.

Co znajduje się w wyposażeniu growboxa?

Podstawą do stworzenia odpowiednich warunków wzrostu rośliny jest sam namiot uprawowy. Niemniej ważne jest prawidłowe oświetlenie, które umożliwi wzrost sadzonek. Z kolei aby rośliny miały odpowiedni poziom tlenu, trzeba zadbać o wentylację powietrza. W tym celu służą filtry węglowe, a także wentylatory. Przydatne są także podręczne stacje meteorologiczne oraz programatory czasowe, które pozwolą nam ustawiać cykle oświetlenia. Nie można zapomnieć również o nawozach. To dzięki nim nasze rośliny będą zachwycały swoim wyglądem. Na szczęście początkujących hodowcy mogą pokusić się o zakup gotowych zestawów zawierających niezbędne elementy wyposażenia. Przykładami mogą być tutaj Growbox mini Zestaw Herb Garden lub Growbox Zestaw LED COB 200w Epistar. Nieco droższe modele jak Growbox Zestaw RoyalRoom czy Zestaw growbox LUMATEK posiadają już znacznie więcej narzędzi. Pozawalają jeszcze lepiej kontrolować i dostosowywać warunki panujące namiocie. Pamiętajmy, że im droższa cena, tym zestaw będzie bardziej rozbudowany o atrakcyjne akcesoria tj. uchwyty, przewody wentylacyjne, maty czy nawilżacze powietrza.

Jak korzystać z growboxa?

Decydując się na kupno growboxa można bardzo szybko rozpocząć swoją przygodę z ogrodnictwem. To bardzo proste! Należy podłączyć oraz uruchomić wszystkie elementy z zestawu zgodnie z instrukcją. Następnie wystarczy umieścić w nim sadzonki osadzone w ziemi lub przełożone do specjalnych pojemników hydroponicznych. Pozostaje kontrolować wartości poszczególnych czynników, aby jak najlepiej dopasować warunki do wymagań danej rośliny. Całość przebiega w sposób automatyczny, nie angażując praktycznie czasu osoby, które ty rośliny sadzi. Pozostaje obserwować kolejne etapy i cieszyć się efektami. To dziecinnie proste.

Zalety growboxa

Wybór roślin jest zależny wyłącznie od własnych upodobań i potrzeb. W growboxie z powodzeniem można wyhodować zioła, warzywa, a nawet owoce. Nadaje się również do uprawy roślin wymagających lub egzotycznych dzięki precyzyjnemu regulowaniu warunków w nim panujących. Growboxy są alternatywą dla tradycyjnych upraw doniczkowych, a nawet znacznie nad nimi górują. Można w nich sadzić rośliny przez cały rok. Sukces naszych upraw jest gwarantowany dzięki temu, że rośliny nie mają styczności ze szkodnikami oraz pestycydami. Rośliny wyhodowane w ten sposób są w pełni zdrowe i ekologiczne. Growbox to nierzadko jedyne rozwiązanie w przypadku osób, które chcą sadzić własne rośliny, a nie posiadają ogrodu, który by im to umożliwiał. Jego największa zaletą jest to, że zajmuje mało miejsca, przez co można go trzymać chociażby w piwnicy, garażu czy osłoniętym tarasie.

Growbox to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jednak taki zakup będzie się wiązał z wieloma korzyściami, a zainwestowane środki będą przynosiły efekty przez długie lata.