Kształt, wielkość, a nawet poziom nawilżenia ust wpływa na wygląd całej twarzy. Niestety nie każdy został obdarzony wymarzonymi ustami, ale współczesne zabiegi medycyny estetycznej pozwalają skorygować wygląd warg.

Powiększanie ust – podstawowe informacje

Usta mogą zostać powiększone przy pomocy różnych substancji oraz zabiegów. Warto pamiętać o tym, że dzięki medycynie estetycznej można zmienić nie tylko wielkość, ale również kształt ust, a także zmniejszyć odległość między ustami a nosem – z angielskiego to miejsce nazywa się philtrum. Dzięki rozwojowi technologii powiększanie i modelowanie ust jest szybkie, niemalże bezbolesne, a okres rekonwalescencji zazwyczaj wynosi maksymalnie kilka dni. Od razu po zabiegu widać zauważalną różnicę!

Metody powiększania ust

Najbardziej podstawowym sposobem jest powiększanie ust kwasem hialuronowymJest to substancja zupełnie naturalna, która występuje w organizmie człowieka, jednakże wraz z upływem czasu zaczyna jej ubywać. Właśnie dzięki jego wykorzystaniu można powiększyć usta znacznie lub tylko delikatnie, uzyskując głównie efekt nawilżenia oraz wygładzenia. Najczęściej do zabiegu powiększania ust wykorzystuje się 1 ml kwasu hialuronowego, a dla bardziej subtelnego efektu wystarczy 0,5 ml.

Wymienia się dwa główne rodzaje kwasu – usieciowany oraz nieusieciowany. Pierwszy z nich jest używany zdecydowanie częściej, ponieważ jest typowym wypełniaczem, a efekty po jego wykorzystaniu utrzymują się przez długi okres, najczęściej 6-12 miesięcy. Rodzajów kwasów usieciowanych również jest kilka, im bardziej usieciowany, tym dłużej zachowuje się w ustach. Najpopularniejszy jest Stylage, Revolax Deep czy też Juvaderm. Kwas nieusieciowany zapewnia efekt do miesiąca, jest wykorzystywany głównie do bardzo delikatnego wypełnienia, a przede wszystkim do wygładzenia ust i nawilżenia ich. Tego rodzaju kwas warto wybrać, jeśli chcemy uzyskać krótkotrwały efekt, przykładowo na wielkie wyjście.

Modelowanie ust kwasem hialuronowym to zazwyczaj zaledwie pół godziny w gabinecie medycyny estetycznej. Zazwyczaj tego samego dnia usta są bardzo napuchnięte, mogą pojawić się wybroczyny, jednak po kilku dniach otrzymują swój wyjściowy wygląd.

Innym sposobem na powiększenie ust jest wykorzystanie własnego tłuszczu. Zabieg ten jest zwany autologicznym powiększaniem warg, ponieważ tłuszcz pobierany jest z ciała klientki. Niewielka ilość tkanki tłuszczowej jest wstrzykiwana do ust, a zabieg jest przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym, tak jak w przypadku powiększania ust kwasem hialuronowym. Procedura trwa zazwyczaj około 40 minut, a efekty mogą utrzymać się nawet 5 lat, choć wiąże się z tym również wyższa cena zabiegu. Efekty są bardzo naturalne, podobne jak w przypadku użycia kwasu hialuronowego.

Bardziej inwazyjną i skomplikowaną metodą modelowania ust jest zabieg o nazwie liplift. Jest to procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu nadmiaru skóry poniżej nosa i tym samym podniesieniu ust ku górze. Wówczas górna warga jest bardziej wyciągnięta do góry, a tym samym większa, choć objętość pozostaje ta sama. Często ten zabieg jest łączony z powiększaniem ust kwasem hialuronowym. 

Podsumowując, wyżej wymienione metody są jednymi z najpopularniejszych, choć ciągle powstają kolejne modyfikacje i tworzą się zupełnie nowe zabiegi. Możliwości uzyskania pożądanego wyglądu ust jest wiele i każdy może dobrać zabieg do indywidualnych preferencji. Specjaliści z zakresu medycyny estetycznej również zawsze służą pomocą i zanim wykonają swoją pracę, dokładnie wyjaśniają zalety i wady konkretnej metody.