Biuro w domu, to dla wielu z nas już codzienność. Taka praca wymaga świetniej organizacji czasu i dużej dozy samodyscypliny. Co pomoże osiągnąć maksymalną efektywność? Przede wszystkim dobrze zaaranżowane domowe biuro. Co zrobić, żeby wydzielone do pracy miejsce było maksymalnie funkcjonalne i na dodatek dobrze się prezentowało w połączeniu z resztą mieszkania? Same meble biurowe, to nie wszystko. Ważne są również wszelkie dodatki, które nie dosyć, że cieszą oko, to jeszcze pomagają stworzyć odpowiedni nastrój do pracy.

Wydzielona strefa

W najlepszej sytuacji znajdują się ci, którzy mogą wydzielić oddzielne pomieszczenie w mieszkaniu na potrzeby pracy zdalnej. Jednak trzeba przyznać, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego dobrze wyodrębnić pewną strefę, gdzie nic nie będzie nas rozpraszać, a priorytetem będzie działalność zawodowa. Tak więc domowe biuro można urządzić w rogu pomieszczenia, w zaadaptowanej wnęce, lub nawet wydzielić je za pomocą regału lub parawanu.

Jednak biurko

Z badań dotyczących pracy zdalnej wynika, najczęściej wykonuje się ją nie w kuchni na stole, nie na kanapie, a właśnie na specjalnie do tego przeznaczonym biurku. Wybierając styl mebla, jego formę i kolor, warto pamiętać o tym, żeby biurko było wygodne. Kilka godzin dziennie przy w niewygodnej pozycji może skutkować późniejszymi problemami z kręgosłupem. Dlatego idealne biurko powinno mieć co najmniej 75 cm wysokości i 85 cm głębokości. Osoby wyższego wzrostu będą potrzebowały odpowiednio wyżej zawieszonego blatu. Szerokość zależy od tego, co mamy zamiar na nim umieścić. Często wystarczy sam laptop. W innych przypadkach trzeba mieć pod ręką wiele dokumentów. Zdarzają się również przypadki, gdzie niezbędne są dwa monitory i dodatkowo jeszcze podręczna drukarka.

Wygodne krzesło

Najlepiej, by siedzisko miało regulowaną wysokość i było dopasowane do biurka. Najlepsze są krzesła obrotowe na małych kółkach z podłokietnikami, które powinny być na poziomie blatu. Ułożenie ciała jest bardzo ważne. Jeżeli siedząc na krześle, mamy łokcie swobodnie oparte o blat, a nasz kręgosłup jest prosty, to wszystko jest w porządku. Krzesło nie powinno mieć charakteru miękkiego fotela ale też nie powinno być zbyt twarde. W końcu trzeba będzie spędzać na nim kilka godzin dziennie.

Odpowiednie oświetlenie

W przypadku potrzeby dodatkowego oświetlenia powierzchni biurka, najlepszym wyborem będzie typowa lampka z regulowanym ramieniem. Idealna odległość żarówki od blatu to 35-50 cm. W takich przypadkach sprawdzą się żarówki LED, których barwa zbliżona jest do światła dziennego, przez co oczy nie są aż tak zmęczone. Stanowisko przy oknie nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. Duże nasłonecznienie bywa męczące podczas pracy a dodatkowo wpływa negatywnie na czytelność monitorów komputerów. Dlatego czasem trzeba częściowo zrezygnować ze zbyt jasnego światła dziennego. W takich przypadkach świetnie sprawdzą się rolety zaciemniające. Trzeba również zaznaczyć, że mieszanina światła dziennego ze światłem sztucznym nie jest korzystna dla oczu. Dlatego warto pomyśleć nawet o najprostszym rozwiązaniu jakim są rolety dzień-noc.

Regały na dokumenty

Odpowiednie miejsce na segregatory czy pojemniki na nośniki danych to konieczność w każdym biurze, nie wyłączając domowego. Można je wyodrębnić w samym obszarze biurka lub postawić na oddzielny regał. Niejednokrotnie warto rozważyć zagospodarowanie już mebla znajdującego się już w pomieszczeniu. Czasem wystarczy jedna półka, gdzie będzie się umieszczać wszystko, co potrzebne. Warto również pomyśleć o stylowych i praktycznych organizerach i pojemnikach na ołówki i długopisy. Takie szczegóły potrafią nadać kącikowi do pracy odpowiedniego charakteru.

Domowe biuro wcale nie musi szpecić wnętrza. Przy odpowiedniej aranżacji może stanowić z nim estetyczną i stylistycznie skompletowaną całość. Jednocześnie może zapewniać odpowiedni komfort pracy.