Jadalnia jest sercem domu, w którym najczęściej przebywamy całą rodziną przy wspólnych posiłkach. Jej funkcjonalny i estetyczny wystrój jest szczególnie ważny podczas świąt i innych uroczystości. W tym przypadku oprócz stylowego wykończenia i umeblowania warto zadbać również o właściwą oprawę świetlną pomieszczenia.

Równomierne oświetlenie

Centrum jadalni zazwyczaj stanowi stół, dlatego podstawową zasadą jest jego równomierne oświetlenie. Najlepiej nadaje się do tego celu plafon sufitowy lub lampa nad stół, umieszczona dokładnie pośrodku blatu. Jeżeli preferujemy małe, minimalistyczne klosze, powinniśmy umieścić je na wysokości 50-60 cm nad powierzchnią stołu. Większe modele należy instalować znacznie wyżej (75-90 cm nad blatem), tak aby światło nie podrażniało oczu. Jadalnia jest miejscem, w którym zazwyczaj panuje duży ruch dlatego, jeśli nie dysponujemy dużą przestrzenią, powinniśmy zrezygnować z lamp stojących, o które łatwo można się potknąć. Tego typu rozwiązania nie są również wskazane w domach, mieszkają małe dzieci.

Jak dobrać odpowiedni klosz lampy nad stół?

Przy planowaniu aranżacji danego wnętrza warto zdecydować się na jeden styl i konkretny typ wzornictwa. Plafon sufitowy do jadalni czy też lampa nad stół powinny mieć zatem ten sam kształt, co sam blat, nad którym wiszą. W związku z tym do okrągłego stołu dobieramy kolisty klosz, a do kwadratowego, sześcienny. W przypadku prostokątów, poza oczywistym rozwiązaniem, można zdecydować się także na pojedyncze żarówki rozmieszczone w linii prostej. Na rynku dostępne są rozmaite lampy wiszące o takiej konstrukcji. Nie bez znaczenia jest także wygląd klosza, który powinniśmy oczywiście dopasować do stylu całego wnętrza. W nowoczesnych przestrzeniach świetnie sprawdzają się proste, geometryczne formy wykonane ze szkła i metalu. W tradycyjnych aranżacjach znajdą zastosowanie natomiast lampy wiszące z drewnianymi elementami, ceramiką lub barwionym szkłem. Poszczególne modele oświetlenia różnią się ilością źródeł światła, średnicą i wysokością, materiałem wykonania, trzonkiem oraz kolorystyką, formą czy fakturą.

Jadalnia to nie tylko miejsce do spożywania posiłków

Jadalnia jest przede wszystkim miejscem, w którym spożywamy posiłki, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi bądź organizujemy rozmaite przyjęcia. Czasami pomieszczenia tego typu pełnią również funkcję gabinetu bądź tzw. pokoju dziennego. Odrabianie lekcji, czytanie czy przygotowywanie projektów wymaga jednak dodatkowego oświetlenia. Zapewne pomocna będzie w tym przypadku mobilna lampka nad stół, którą możemy umieścić w dowolnym miejscu, zależnie od potrzeb. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się dodatkowy plafon sufitowy, który doświetli wybraną część pomieszczenia.

Oświetlenie jadalni ma wbrew pozorom bardzo duże znaczenie. Odpowiednio dobrana lampa nad stół czy plafon sufitowy mogą zupełnie odmienić wnętrze i nadać mu oryginalny charakter. Zachowując podstawowe zasady związane z doborem oraz instalacją oświetlenia, zapewnimy wszystkim mieszkańcom oraz gościom wysoki komfort i odpowiedni nastrój.

Źródło: hurtelektryczny.pl – gniazda elektryczne