Produkty BHP to pojęcie bardzo szerokie. Ponadto określenie to jest używane niebywale często, a bywa również, że jest ono nadużywane. Specjaliści z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy z pewnością wiedzą, jak poprawnie używać określenia artykuły BHP. Jednak dyrektorzy, kierownicy, a czasem nawet brygadziści już nie zawsze wiedzą, co dokładnie kryje się pod tym hasłem. Chcemy wyjaśnić i rozwiać wątpliwości w kontekście znaczeniowym. A czy oprócz tego, że korzystanie z artykułów BHP jest wymagane przez przepisy prawa, niesie ze sobą również jakieś czysto praktyczne korzyści? Wyjaśniamy.

Nieoczywiste artykuły BHP

Choć bezpieczeństwo i higiena pracy znaczy bardzo wiele, to jednak najczęściej określenie to kojarzy się ze sprzętami, które służą do ochrony głowy, twarzy, oczu czy słuchu pracowników pracujących w warunkach zagrażających ich bezpieczeństwu. Jednak czy wiedzieliście, że wśród artykułów BHP można znaleźć także apteczki? W końcu apteczka i jej wyposażenie mają również wpływ na bezpieczeństwo pracy.

Apteczka powinna znajdować się w każdym zakładzie pracy. Jednak ważne jest, aby jej wyposażenie było dostosowane do rodzaju potencjalnych zagrożeń, jakie w danym miejscu pracy występują. Na wygodę i komfort pracy wpływają również możliwości transportu oraz mobilności pracowników. Niejednokrotnie pracownicy muszą wraz ze swoimi narzędziami przemieszczać się z miejsca na miejsce czy z budowy na budowę. Szczególnie jest to częsta sytuacja w dużych firmach, które obsługują kilka różnych, oddalonych od siebie budów czy hal, ale również w przypadku pracowników o unikalnych i rzadkich na rynku pracy umiejętnościach. Wtedy ważne jest zapewnienie odpowiedniej torby, dużej i pojemnej, jednak jednocześnie lekkiej i funkcjonalnej. W licznych pracach budowlanych, remontowych, naprawczych i innych –  doskonałym, funkcjonalnym rozwiązaniem są pasy narzędziowe. Artykuły BHP to także zapewnienie odpowiedniej higieny po wykonanej pracy. Nie brakuje zawodów, gdzie pracownicy mają do czynienia ze smarem, brudnymi elementami czy niejednokrotnie z ciężkimi do zmycia płynami. Wtedy do akcji wchodzą pasty do mycia rąk. Nowoczesne pasty BHP są nie tylko skuteczne w myciu i zmywaniu zabrudzeń, ale mają także właściwości pielęgnujące.

Oznaczenia zwiększające komfort i bezpieczeństwo pracy

Bezpieczna praca wiąże się również z odpowiednim zabezpieczeniem i oznakowaniem niektórych elementów. Choć nie jest to oczywiste, to warto pamiętać o odpowiednim oklejeniu i oznakowaniu progów, uskoków w gruncie, a nawet schodów. Samoprzylepne taśmy antypoślizgowe to doskonałe rozwiązanie właśnie do tego celu. Dla zwiększenia bezpieczeństwa pracy świetnie sprawdzają się także taśmy ostrzegawcze. Mogą one służyć do odizolowania pewnego obszaru lub po prostu do oznaczenia niebezpieczeństw. Ważnym ich aspektem jest fakt, że taśmy te są odporne na działanie warunków pogodowych, a ponadto są bardzo dobrze i wyraźnie widoczne. A dobra widoczność zawsze zwiększa bezpieczeństwo, zarówno na jezdni, jak i na budowie czy na hali produkcyjnej. Do tymczasowego oznaczenia niebezpieczeństw czy obszarów wymagających zwiększonej uwagi można także zastosować pachołki. Czy wiedzieliście, że personel sprzątający, w każdym dowolnym zakładzie pracy – także w biurze –  ma za zadanie i obowiązek odpowiednio zabezpieczyć swoją pracę dla bezpieczeństwa współpracowników? Brzmi tajemniczo, ale chodzi o najzwyklejsze oznakowanie mokrej podłogi.

Kafelki wykładane na podłodze są wygodne w utrzymywaniu czystości i zapewniają elegancki wygląd. Jednak wiele kafelek – pomimo swojego zachwycającego wyglądu, po umyciu stają się niezwykle śliskie, a tym samym również niebezpieczne. W grupie artykułów BHP są właśnie stojaki informacyjne ostrzegające przed umytą, mokrą i śliską podłogą. Stojaki informacyjne są dostępne również w uniwersalnej formie i można na nie nanieść dowolny komunikat, który będzie potrzebny czy bardziej funkcjonalny w danym zakładzie pracy. Chcąc zapewnić pracownikom rzeczywiście bezpieczną i higieniczną pracę warto poznać wszystkie aspekty BHP i artykułów BHP, ponieważ niektóre nieoczywiste, drobne i niedrogie elementy czynią ogromną różnicę.

Źródło: Glovex – import i dystrybucja BHP