Nadchodząca wiosna to doskonały czas na rozpoczęcie porządków w ogrodzie. Kiedy temperatura za oknem wzrośnie, będziemy mogli zdjąć okrycia z roślin, zadbać o grządki i trawnik, zwalczyć szkodniki oraz przyciąć krzewy. Do realizacji powyższych prac niezbędne będą trwałe i wygodne w użytkowaniu akcesoria ogrodnicze, takie jak grabki, łopaty i sekatory. Tego typu gadżety usprawnią wszelkie czynności pielęgnacyjne i pozwolą kompleksowo zadbać o przydomowy ogródek.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Gdy ustąpią mrozy, a dni staną się wyraźnie cieplejsze i bardziej słoneczne, powinniśmy usunąć z drzew, krzewów i rabat zimowe okrycia, czyli słomę, agrowłókninę czy grubą folię przezroczystą. Zaraz po rozmarznięciu gruntu przekopujemy też ziemię, plewimy chwasty i grabimy grządki. Zapewne pozwoli to skutecznie zapobiec odparowywaniu wilgoci z gleby, przygotowując ją do wykonania nasadzeń. Marzec to bowiem najlepszy okres na to, by posadzić do gruntu krzewy i drzewa z gołym korzeniem. W tym czasie w szklarniach możemy zasiać pomidory, brokuły, seler i paprykę, a bezpośrednio na grządce, pod grubą folią przezroczystą – sałatę, kapustę i buraki ćwikłowe.

Oprócz przygotowania kwiatowych rabatek i warzywnych grządek warto poświęcić również uwagę przydomowym trawnikom. Wskazane jest przede wszystkim ich zgrabienie, zlikwidowanie kretowisk, napowietrzenie aeratorem oraz dosianie trawy w miejscach, w których jest ona przerzedzona. Dla przyspieszenia jej wzrostu zalecana jest aplikacja nawozów z mocznikiem, solą amonową lub azofoską.

Wczesną wiosną możemy też przycinać drzewa owocowe, takie jak śliwy, jabłonie i grusze. Za pomocą akcesoriów ogrodniczych typu sekatory ręczne lub teleskopowe skracamy pędy, przerzedzamy je oraz usuwamy zaschnięte owoce z poprzedniego sezonu. Oczywiście na początku wiosny przycinamy także krzewy ozdobne – tawuły, hortensje, róże i budleje.

W marcu warto rozpocząć także walkę z różnego typu szkodnikami oraz popularnymi chorobami drzew i krzewów. W tym okresie usuwamy zainfekowane liście i gałęzie oraz likwidujemy widoczne pasożyty i ich gniazda, a następnie stosujemy odpowiednie insektycydy i fungicydy, które zabezpieczą uprawy przed ponownym zarażeniem.

Nadejście wiosny to dobry moment na rozpoczęcie prac w ogrodzie, które odpowiednio przygotują trawniki, rabaty czy grządki na nowy sezon. W marcu usuwamy chwasty, przycinamy krzewy, siejemy warzywa i ozdobne kwiaty, a także stosujemy nawozy i środki ochronne. Dzięki wspomnianym czynnościom wszystkie rośliny będą przez kolejne miesiące efektownie się prezentować i wydawać obfite plony.