Magazyn logistyczny w wielkim uproszczeniu to miejsce czasowego składowania towaru. Jego obecność odgrywa kluczową rolę w łańcuchu dostaw. Ze względu na swoją specyfikację, a także charakterystykę branży logistycznej magazyny logistyczne pełnią wiele ról związanych z szeroko pojętym transportem. W dobie nieustannego rozwoju technologicznego wiele zewnętrznych firm oferuje outsourcing usług magazynowych, co znacząco wpływa na wysoką jakość świadczonych usług oraz optymalizacje kosztów magazynowych. Co zatem oferuje magazyn logistyczny?

Magazyn logistyczny – charakterystyka i przeznaczenie

W świetle ogólnoprzyjętej definicji magazyn logistyczny to jedno z głównych ogniw łańcucha logistycznego. Każdy obiekt logistyczny w świetle obowiązujących przepisów powinien spełniać restrykcyjne normy jakościowe oraz bezpieczeństwa. W budynku składowane są towary, które następnie, dzięki nowoczesnemu systemowi teleinformatycznemu, rozdzielane do poszczególnych odbiorców. Oprócz rozdzielania towarów w magazynie logistycznym wykonywanych jest wiele pozostałych czynności, które mają realny wpływ na skuteczną i bezpieczną dostawę ładunku. W zależności od rodzaju wykonywanej działalności magazyny logistyczne powinny spełniać restrykcyjne normy sanitarne, które pozwalają zapewnić optymalne warunki podczas składowania towaru. W ten sposób magazyn logistyczny pozwala na bieżąco składować oraz zarządzać gospodarką towarową. Jako obiekt posiada on konstrukcję halową, która sprawdza się przy składowaniu każdego rodzaju ładunku. 

Chcąc jednak zapewnić ciągłość dostaw, magazyn logistyczny powinien na bieżąco sprawować ściśle określone funkcje. Jedna z nich obejmuje przechowywanie towarów napływających bezpośrednio od producentów. Odpowiednie przechowywanie ładunków zapobiega ewentualnym uszkodzeniom towarów, a także wpływa na ich bezpieczeństwo. W ten sposób prawidłowe magazynowanie pozwala na bieżąco zarządzać gospodarką materiałową w wybranym przedsiębiorstwie. Kolejną z funkcji magazynów jest kompletowanie oraz pakowanie. Dzięki wyszkolonej kadrze obsługa procesów logistycznych pozwala kompletować towary zgodnie z zamówieniami klienta. 

Magazyn logistyczny – na czym polega jego rola?

Wśród codziennych czynności związanych z obsługą logistyczną zaliczyć można rejestrację towarów wpływających do magazynu. W ten sposób system informatyczny odzwierciedla rzeczywiste zapasy danego produktu. Kolejny krok obejmuje wewnętrzny transport  napływających ładunków – odpowiednio wyposażony magazyn logistyczny umożliwia wysokie składowanie, które przekłada się na dodatkową pojemność obiektu. Sprawne identyfikowanie towarów przekłada się na szybką obsługę magazynową. Jednym z kolejnych kroków związanych z codzienną obsługą magazynu jest kompletowanie towarów do wysyłki. Chcąc zapewnić bezpieczną i ciągłą obsługę załoga magazynu zobowiązana jest do rejestrowania każdej dostawy, a także wysyłki do klienta. Ostatnim krokiem powiązanym z działalnością magazynów logistycznych jest ich dalsza wysyłka. Dzięki odpowiedniej opiece towar na każdym kroku poddawany jest wieloetapowej weryfikacji, która przekłada się na szybką i bezproblemową identyfikację. 

Jednym z dodatkowych rozwiązań oferowanych przez magazyny logistyczne są usługi outsourcingowe. Powierzając obsługę zleceń magazynowych zewnętrznej firmie zyskuje się kompleksową obsługę, która minimalizuje ryzyko ewentualnych pomyłek. Sprawna i bezpieczna obsługa pozwala zoptymalizować koszty transportowe. Jest to także świetna okazja dająca możliwość dla dalszego rozwoju swojego przedsiębiorstwa. 

Rola magazynów logistycznych pełni niezwykle ważną funkcję w branży TSL. Ich obecność pozwala zapewnić bieżącą obsługę logistyczną. Do największych zalet magazynów logistycznych zaliczyć można elastyczność oraz kompleksowość usług, która pozwala skupić się nad pozostałymi aspektami związanymi branżą logistyczną.

źródło: symlog.eu