Można powiedzieć, że polska muzyka ludowa przeżywa w ostatnich latach mały renesans. Wiele osób fascynuje się folklorem, w tym także tradycyjnymi pieśniami i melodiami. Dla wszystkich miłośników tego rodzaju sztuki doskonałą pozycją do nabycia będzie „Muzyka źródeł”. Jest to seria muzyczna wydawana przez Polskie Radio na płytach CD. W kolekcji znajdują się zbiory utworów z różnych regionów Polski, między innymi z Mazowsza, Śląska, Kujaw czy Podhala. Do kupienia możliwy jest również pakiet wszystkich tych płyt.

Dlaczego warto?

Pakiet ten to przede wszystkim zbiór doskonałej muzyki ludowej z całego kraju. Słuchanie jej umożliwia częściowe poznanie kultury polskiej i głębsze poznanie charakteru poszczególnych regionów. Oprócz utworów wykonanych przez popularne zespoły folkowe pochodzące między innymi z Mazowsza czy ze Śląska, obecne są na tych płytach również piosenki charakterystyczna dla Lubelszczyzny, Suwalszczyzny, Podlasia czy Wielkopolski. Ponadto w serii „Muzyka Źródeł” usłyszeć można nagrania muzyczne różnych mniejszości narodowych i etnicznych żyjących na terenie naszego kraju. Mowa tu między innymi o Bojkach, Łemkach czy ludności Ukraińskiej.

Zarejestrowanie wszystkich tych wykonań było możliwe między innymi dzięki prowadzonej przez lata dokumentacji. Celem tego czasochłonnego procesu było przede wszystkim utrwalenie niezwykle szybko zmieniającego się krajobrazu polskiej kultury ludowej w poszczególnych częściach kraju. Co ciekawe, na płytach znajdziemy też utwory wykonywane przez Polaków zamieszkałych i zrzeszonych za granicą.

Seria „Muzyka Źródeł” została nazwana przez krytyków „Oskarem Kolbergiem w dźwięku”. Porównanie do znanego polskiego etnografa wynika przede wszystkim z prezentowanego przez „Muzykę Źródeł” bogactwa folkloru naszej ojczyzny. Poszczególne nagrania powstawały w rozmaitych okolicznościach. Część z nich została zarejestrowana w domach wykonawców podczas terenowych wyjazdów redaktorów Polskiego Radia. Inne natomiast powstały podczas regionalnych bądź ogólnopolskich muzycznych imprez, z których najbardziej znaną jest Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Gdzie kupić serię płyt „Muzyka źródeł”?

Internetowy sklep z płytami CD pod patronatem Polskiego Radia oferuje cały komplet „Muzyki źródeł”, składający się łącznie z 27 kompaktów. Kupując cały pakiet, można sporo zaoszczędzić. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby kupić pojedynczo płyty prezentujące muzykę regionów, które najbardziej nas interesują.