Przy wykonywaniu aranżacji wnętrz powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na aspekty wizualne, ale również na funkcjonalność poszczególnych elementów wyposażenia. Aby mieszkanie było przytulne, należy zadbać zarówno o właściwe oświetlenie, jak i o odpowiednie zaciemnienie okien. Prawidłowo dobrana aranżacja okien chroni domowników przed światłem słonecznym i dodaje wnętrzu nieco intymności. Dobór zasłon, które zapewniają odpowiednie warunki do pracy czy odpoczynku, wymaga jednak pewnej wiedzy w tym zakresie. Z tego względu zachęcamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami na temat tego, jak prawidłowo dobrać materiał na zasłony oraz ich krój czy rozmiar.

Na co zwrócić uwagę, wybierając tkaniny do szycia dekoracji okiennych?

Aranżacja okna powinna być szczególnie przemyślana, ponieważ musi spełniać konkretny cel. Ważny jest nie tylko styl dominujący w danym wnętrzu, ale i jego podstawowe, codzienne funkcje. Przed podjęciem decyzji warto więc odpowiedzieć sobie na pytania typu:

  • Czy pomieszczenie jest silnie nasłonecznione?
  • W którą stronę świata skierowane są okna pokoju?
  • Czy spędzasz w pomieszczeniu więcej czasu odpoczywając, czy też pracując?
  • Jak często zmieniasz aranżację wnętrza?

Wszystkie te kwestie warto rozważyć jeszcze przed wizytą w sklepie z tkaninami.

Jaką tkaninę zasłonową wybrać do jasnego pokoju, który jest skierowany na południe lub na wschód?

W tym przypadku przy wyborze materiału należy zwrócić uwagę na to, jak usytuowane jest dane pomieszczenie. Niezależnie od tego, czy większość czasu spędzasz przodem, czy tyłem do okna, ostre, południowe lub wschodzące słońce, może przeszkadzać w wykonywaniu codziennych obowiązków. Do mocno naświetlonych pokoi zdecydowanie najlepiej wybrać grubszą tkaninę do szycia zasłon. W tym przypadku doskonale sprawdzi się materiał zaciemniający o dużej gramaturze utrzymany w ciemnej kolorystyce (np. żakard, tafta, welur).

Jakie zasłony będą odpowiednie do ciemnego pokoju?

Do ciemniejszego pomieszczenia, którego okna wychodzą na północ lub zachód, zasłony zasadniczo nie są konieczne. Jednak, aby zapewnić domownikom odpowiedni komfort i pełną intymność warto wybrać delikatny, jasny materiał, taki jak aksamit czy drobno tkany len. Cienkie tkaniny zasłonowe dyskretnie ozdobią okna, nie zaciemniając przy tym całkowicie pokoju.

Jak ozdobić okna pokoju dziennego lub domowego biura?

Pomieszczenie przeznaczone do pracy czy nauki wymaga odpowiedniej oprawy oświetleniowej. Oprócz dodatkowych źródeł światła, takich jak lampka biurkowa, warto również zadbać o światło naturalne o odpowiedniej intensywności. Dekoracja okna nie powinna rozpraszać uwagi i przytłaczać aranżacji, dlatego najlepiej zrezygnować z wyrazistych, geometrycznych wzorów i ciężkich materiałów, takich jak plusz. Warto natomiast postawić na klasyczne, gładkie tkaniny do szycia zasłon, takie jak bawełna czy poliester.

Jaki materiał na zasłony nadaje się do sypialni?

Przysłonięte okna pomagają efektywnie odpoczywać i wprowadzają przytulny nastrój w sypialni. Jeżeli preferujesz częste zmiany wystroju, możesz wybrać tanie materiały na zasłony, które dopasujesz do swojej aktualnej wizji bez nadmiernego obciążania budżetu. Przykładowo klasyczny styl podkreślą eleganckie i długie zasłony, a do nowoczesnego wnętrza lepiej nadadzą się geometryczne tkaniny o wyraźnych kolorach i ciekawych wzorach.

Wybierając się do sklepu z tkaninami, zastanów się, jakie są twoje potrzeby i wymagania. Zasłony zasadniczo powinny bowiem stanowić nie tylko element dekoracyjny, ale zapewniać też komfortowy wypoczynek lub sprzyjać wydajnej pracy.

źródło: otula.pl – tkanina bambusowa na metry