Matura do kluczowy moment w życiu każdego młodego człowieka. Jej zdanie otwiera bowiem drzwi do dalszej edukacji na uczelniach wyższych. Punktacja z języka angielskiego liczy się przy rekrutacji na wiele kierunków studiów. Solidne przygotowanie do egzaminu dojrzałości z angielskiego zwiększy oczywiście szanse na dobry wynik i zdecydowanie ograniczy ilość stresu związanego z egzaminem dojrzałości. Wdrożenie w życie poniższych kroków zapewne zwiększy prawdopodobieństwo powodzenia na maturze.

Po pierwsze: plan

Pozostawianie nauki na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Warto kompleksowo przygotować się do egzaminu, aby w trakcie jego trwania być pewnym siebie i swoich umiejętności. Na początku ogrom materiału do przyswojenia może wydawać się nieco przytłaczający. Eksperci zajmujący się zarządzaniem wiedzą twierdzą, że odpowiednia organizacja czasu i stworzenie planu działania stanowią swojego rodzaju klucz do sukcesu. W tym przypadku warto jednak bazować na uprzednio określonych, jasnych i konkretnych celach. Zwykle najlepiej jest sporządzić listę zagadnień wymagających powtórzenia, podzielić je na kategorie i rozpisać plan nauki na kilka najbliższych miesięcy.

Po drugie: regularne powtarzanie

Systematyczność zwykle przynosi najlepsze rezultaty. Badania wyraźnie pokazują, że częste powtarzanie materiału, nawet jeśli poświęcamy na tę aktywność stosunkowo niewiele czasu, skutkuje lepszym zapamiętywaniem. Mózg jest bowiem jak mięsień, który można wyćwiczyć. W momencie, gdy zdobywamy wiedzę, tworzą się w nim nowe połączenia synaptyczne. Regularnie używane synapsy wzmacniają się, więc intensywne ćwiczenia wymowy, codzienne poznawanie słownictwa czy regularne powtarzanie zasad gramatycznych, utrwala je w naszej pamięci. Bardzo istotne jest więc wygospodarowanie nawet kilkunastu minut na naukę każdego dnia.

Po trzecie: różnorodne formy nauki

W powtarzaniu słówek pomocne mogą okazać się fiszki lub dedykowane aplikacje instalowane na smartfonie. Z kolei czytanie tekstów po angielsku skutecznie zwiększa ogólny zasób słownictwa. Lektura ciekawej książki czy artykułu o interesującej dla nas tematyce to doskonały sposób na połączenie przyjemnego z pożytecznym. Natomiast regularne słuchanie audycji radiowych czy piosenek stanowi skuteczną metodę na osłuchanie się z językiem. Warto podkreślić, że bardziej kreatywne i nieco niestandardowe formy nauki sprawiają, że nieświadomie przyswajamy nowe zwroty oraz zaczynamy rozróżniać i rozumieć różne akcenty. Rozumienie ze słuchu oraz umiejętność wypowiadania się na codzienne tematy, zapewne zaowocuje dobrym wynikiem na ustnej części egzaminu.

Po czwarte: kurs językowy

W szkołach publicznych prowadzone są zajęcia z angielskiego, jednak nie dla każdego ucznia stanowią one wystarczającą formę przygotowania do matury. Z tego względu wiele szkół językowych oferuje profesjonalne kursy maturalne z angielskiego. Są one organizowane na dwóch poziomach: podstawowym i zaawansowanym. Kursy przygotowujące do matury rozwijają umiejętności wskazane w wymaganiach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, a ich programy są ściśle dostosowane do struktury ustnych i pisemnych egzaminów z tego obszaru.

Kursy maturalne z angielskiego – dlaczego warto?

Kursy maturalne pozwalają gruntownie przygotować się do egzaminu. Są prowadzone przez doświadczonych lektorów, którzy doskonale znają jego specyfikę i kryteria oceniania. Warto zaznaczyć, że kursy przygotowujące do matury umożliwiają nie tylko powtórzenie, ale i usystematyzowanie wiedzy. W trakcie zajęć poruszane są zagadnienia teoretyczne z zakresu gramatyki, słownictwa czy prowadzenia konwersacji. Kursanci wykonują także praktyczne ćwiczenia, rozwiązują zadania z poprzednich lat, a także podchodzą do testów sprawdzających poziom wiedzy. W ten sposób możliwe jest określenie obszarów wymagających poprawy. Należy podkreślić, że kursy maturalne pomagają oswoić się ze strukturą egzaminu oraz podstawowymi rodzajami zadań.

Na koniec: odpoczynek

Regularne powtarzanie materiału i aktywne uczestnictwo w kursie zapewnia właściwe przygotowanie do matury z angielskiego. Należy jednak zaznaczyć, że w takich sytuacjach zwykle pojawia się silny stres, który utrudnia normalne funkcjonowanie. Zapoznanie się ze sposobami panowania nad stresem i metodami relaksacji pomoże skutecznie uporać się ze zdenerwowaniem, brakiem koncentracji, a także objawami somatycznymi. Oczywiście nie powinno się zostawiać nauki na ostatni moment. Dzień poprzedzający egzamin najlepiej spędzić na świeżym powietrzu oraz wyciszyć umysł, spotkać się z przyjaciółmi lub obejrzeć ulubiony serial. Warto także zadbać o odpowiednią ilość snu oraz posiłki bogate w składniki odżywcze. W ten sposób przystąpimy do egzaminu wypoczęci i pełni energii.

Ustalenie planu działania, systematyczna nauka, uczestnictwo w kursie oraz zadbanie o swój umysł i ciało bezpośrednio przed egzaminem to proste kroki, które prowadzą do sukcesu na maturze z języka angielskiego.