Namioty halowe cieszą się ogromną popularnością u przedsiębiorców, ponieważ są tańszą i mniej kłopotliwą alternatywą dla budynków murowanych. Wciąż zadziwia inwencja i pomysłowość właścicieli firm w adaptacji hal namiotowych pod nowo tworzoną lub istniejącą już działalność gospodarczą w różnych branżach. Lekka konstrukcja, możliwość demontażu w każdej praktycznie chwili oraz modułowość pozwalająca na wydzielenie dużej przestrzeni w stosunkowo krótkim czasie, zachęca do wykorzystania hal namiotowych w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach.

Zalety namiotów halowych

Do wykorzystania tego innowacyjnego rozwiązania nie trzeba przedsiębiorców długo przekonywać. Konstrukcje tego typu charakteryzują się bowiem:

  • lekką i stosunkowo szybką w montażu konstrukcją,
  • łatwością demontażu i rozbudowy,
  • mniejszym kosztem wznoszenia niż w przypadku budynków murowanych,
  • szkieletową budową pozwalającą tworzyć duże wnętrza bez przegród i słupów,
  • modułową konstrukcją,
  • odpornością na warunki atmosferyczne,
  • możliwością ocieplenia i ogrzania.

Namiot halowy składa się ze szkieletu wykonanego z tworzywa PCV lub aluminium, ścian w formie trwałych plandek (rzadziej wykorzystywana jest blacha trapezowa lub płyty warstwowe z tejże blachy wypełnione w środku pianką izolacyjną bądź styropianem). Powierzchnia, na której ustawiony jest namiot halowy, powinna być wcześniej wypoziomowana.

Przemysł i magazyny

Wielkopowierzchniowe hale namiotowe doskonale sprawdzają się w firmach produkcyjnych i przedsiębiorstwach związanych z logistyką. Dzięki ich modułowej budowie można bowiem stworzyć bardzo dużą powierzchnię zapewniającą odpowiednie warunki zarówno do produkcji, jak i magazynowania towarów. Zważywszy na to, że wybudowanie dużej powierzchni jest kapitałochłonne i długotrwałe, hale namiotowe są świetnym rozwiązaniem. Wznoszenie tego typu konstrukcji trwa zazwyczaj kilka dni, a poszczególne moduły można modyfikować w taki sposób, aby możliwe było poruszania się po nich za pomocą wózków widłowych.

Handel i sprzedaż

Namiot halowy doskonale sprawdzi się na bazarach, stoiskach ulicznych czy okazjonalnych eventach i targach sprzedażowych. Odpowiednio zabezpieczy więc towar przed słońcem, wiatrem i deszczem, a kupującym stworzy komfortowe warunki do zapoznania się z asortymentem. Duży wybór kolorystyczny pozwoli na właściwe wyeksponowanie konkretnej marki i sprawi, że dane stoisko będzie znacznie bardziej widoczne.

Usługi

Warsztat samochodowy, przenośne stoisko szewskie, wulkanizacja opon czy sezonowy salon piękności dla czworonogów nie wymaga już kosztownego wynajmu powierzchni lub wznoszenia własnych obiektów. Wystarczający będzie bowiem odpowiedniej wielkości namiot halowy dostosowany do wymogów prowadzonej działalności.

Rozrywka i relaks

Namioty rekreacyjne doskonale nadają się do zorganizowania plenerowej imprezy, koncertu, eventu dla milusińskich czy nawet wesela. W urokliwych okolicznościach przyrody zapewniają dach nad głową i ochronę przez trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Mniej formalności

Namioty halowe w świetle obowiązującego prawa traktowane są jako obiekty tymczasowe. Oznacza to, że przedsiębiorca decydujący się na hale namiotowe musi spełnić zdecydowanie mniej formalności, niż przy adaptacji tradycyjnych, murowanych obiektów budowlanych. Hale sezonowe, zainstalowane na okres krótszy niż 120 dni w ogóle nie wymagają pozwolenia na budowę. Natomiast w przypadku wznoszenia hal na dłuższy czas, konieczne będzie przedstawienie projektu budowy oraz pozwolenia na użytkowanie hali. Jednak i tak jest to zdecydowanie mniejszy koszt i krótszy czas, niż w przypadku murowanych obiektów trwale związanych z posesją.

Źródło: Dascompany.com – namioty garażowe