Śruby rozprężne należą do elementów łącznikowych, które znajdują zastosowanie w branży budowlanej, a także podczas konstrukcji i modernizacji różnego rodzaju maszyn. Łączenia te charakteryzują się sporą wytrzymałością i odpornością na duże obciążenia. Cechuje je również uniwersalność, dzięki której da się je z łatwością dopasować indywidualnie do konkretnej konstrukcji. Ten typ śrub wykazuje się wytrzymałością w zetknięciu z siłami ścinającymi. Dzieje się tak z uwagi na połączenie siły zaciskania z rozprężaniem promieniowym. Co jeszcze warto wiedzieć o śrubach rozprężnych?

Śruby rozprężne – czym się charakteryzują?

Dzięki zaciskowi i rozprężaniu promieniowemu, śruby rozprężne stawiają skuteczny opór działaniom sił ścinających. Cecha ta jest przydatna w przypadku konstruowania maszyn – połączenie może się obracać. Z tego rozwiązania korzystają układy sprzęgłowe i współosiowe. Najważniejszy element zapewniający dopasowanie do reszty elementów to tuleje rozprężne dzielone. Dzięki adaptacji do profilowanych otworów, system łączenia tego typu jest w stanie funkcjonować bardziej niezawodnie i szybciej w stosunku do starszych technologii.

Gdzie stosuje się śruby rozprężne?

Śruby rozprężne wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie. Jest to związane z faktem ich doskonałej współpracy z litymi materiałami (np. kamieniem naturalnym), do których się dopasowują. Umożliwiają one efektywne wykonywanie trwałych mocowań bardzo ciężkich kompozytów. Śruby produkowane ze stali węglowej mogą pracować w środowisku narażonym na wilgoć w połączeniu w pokryciem galwanicznym. Ponadto śruby rozprężne są też stosowane w przypadku konstrukcji betonowych. Korzysta się z nich przy montażu klimatyzacji, markiz, drzwi i okien. Dodatkowo można ich użyć przy konstruowaniu i modernizowaniu maszyn. W związku z tym spotyka się je przy silnikach, kompresorach, turbinach czy sprzęgłach. Mają one specyficzną budowę i sporą wytrzymałość – to właśnie czyni z nich elementy łącznikowe o szerokim zastosowaniu. Słowem, można je spotkać tam, gdzie liczy się wysoka wytrzymałość na działanie obciążeń oraz tam, gdzie działają siły ścinające. Unikalny rodzaj śrub rozprężnych stanowią śruby hydrauliczne – są one alternatywą dla śrub „prasowanych” w różnego typu turbinach.

Podsumowanie

Główne cechy śrub rozprężnych to wytrzymałość oraz wszechstronne zastosowanie. Mogą stanowić alternatywę dla niektórych tradycyjnych rozwiązań. Są doceniane przez fachowców i wykorzystywane w różnych dziedzinach przemysłu, a także warsztatach mechanicznych. Da się je łatwo montować i demontować, również przy użyciu ręcznych narzędzi. Spotyka się je chociażby w kompresorach, silnikach, generatorach czy turbinach.