Łączenia takie jak śruby czy kotwy rozprężne znane są przede wszystkim z branży budowlanej, jako elementy łączące elementy konstrukcyjne, w tym kamienne i betonowe. Jednak znajdują one zastosowanie także w budowie maszyn jako pewne łączenie odporne na siły ścinające. Dodatkowo można je dopasować do indywidualnej konstrukcji każdego urządzenia. Z tego powodu są rozwiązaniem, które warto rozważyć i wdrożyć nie tylko na etapie projektowania nowego systemu, ale również jego modernizacji.

Śruby rozprężne – dlaczego warto?

Tym, co wyróżnia mechaniczne śruby rozprężne jest łączenie siły zaciskania oraz nadzwyczajnego rozprężania promieniowego w obrębie jednego systemu. Ten typ łączenia zaprojektowano specjalnie z myślą o obracających się połączeniach (na przykład sprzęgłowych lub połączeń współosiowych), gdzie śruby muszą przenosić siły ścinające.

Podstawowym elementem rozwiązania jakim jest mechaniczna śruba rozprężna jest dzielona tuleja rozprężna. Dopasowuje się ją do obrabianych otworów. Posiada większe tolerancje dopasowania elementów współpracujących ze sobą niż technologie starszego typu. Dzięki temu system pracuje zauważalnie szybciej.

Mechaniczne śruby rozprężne – najważniejsze zastosowania

Śruby rozprężne stosuje się wszędzie tam, gdzie wymagania wobec połączeń i ich wytrzymałości są szczególnie wysokie. Dlatego są tak popularne w budownictwie. Jeżeli chodzi o wykorzystanie w przemyśle, najczęściej spotyka się je:
– w kompresorach,
– w silnikach i generatorach,
– w sprzęgłach napędu statków,
– w turbinach.

Szczególne korzyści z zastosowania śrub rozprężnych odnotowywane są przy ostatnim wymienionym typie konstrukcji.

Śruby rozprężne hydrauliczne

Na szczególną uwagę zasługują śruby rozprężne hydrauliczne, nadające się do stosowania we wszystkich typach turbin. Jest to jedno z najnowszych rozwiązań, które wyraźnie wpływa na poprawę bezpieczeństwa (na co zwracali uwagę szczególnie użytkownicy śrub hydraulicznych do połączeń sprzęgłowych). Ponadto ich konstrukcja pozwala wyeliminować wiele problemów znanych ze stosowania dużych śrubowych połączeń sprzęgłowych, takich jak konieczność powodującej poważne przestoje konserwacji sprzęgieł, niezbędnej przy połączeniach śrubowych „pasowanych”, wykonanych według tradycyjnej technologii (będących najpopularniejszym rodzajem przekładni hydraulicznej). Z tego powodu śruby rozprężne hydrauliczne stanowią dla nich doskonałą alternatywę, możliwą do wdrożenia także na etapie modernizacji już istniejącego systemu, w którym wcześniej wykorzystano połączenia sprzęgłowe.

Śruby rozprężne – niezawodne i ekonomiczne

W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami, zastosowanie śrub rozprężnych pozwala na istotną oszczędność czasu i pieniędzy, a także narzędzi niezbędnych do montażu i demontażu połączeń. Odbywa się on wyłącznie przy użyciu narzędzi ręcznych – wyeliminowana jest potrzeba stosowania narzędzi o wysokiej mocy oraz zamrażania śrub. Dodatkowo tuleje dzielone są elementami wielokrotnego użytku – po każdym użyciu wracają do pierwotnego kształtu, co pozwala na wykorzystanie ich w kolejnych projektach. Z tego powodu jest to rozwiązanie szczególnie ekonomiczne, również z uwagi na znacznie niższą awaryjność w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

źródło: azmet.com.pl – wkręt do regipsów