Jeszcze do niedawna sprężone powietrze wykorzystywane w celu zasilania narzędzi oraz maszyn, było kojarzone głównie z przemysłem i warsztatami. Obecnie zalety tego rozwiązania i coraz bardziej dostępne narzędzia sprawiają, że klienci detaliczni są coraz częstszymi nabywcami sprężarek.

Zalety sprężarek

Kiedy rozważamy zakupienie sprężarki, najpierw chcielibyśmy być pewni, że nabycie urządzenia nienależącego do najtańszych będzie faktycznie dobrą decyzją. Przejście na kompresor wymaga dokupienia narzędzi, więc koszt kompresora nie jest całkowitą ceną inwestycji. Najważniejszą zaletą pracy na sprężonym powietrzu jest bezpieczeństwo. Urządzenia elektryczne (nawet najlepsze), zawsze niosą ze sobą ryzyko wystąpienia przebić lub porażenia prądem w wyniku zalania cieczą. Drugą ważną różnicą jest eksploatacja, a raczej fakt, że urządzenia na powietrze są wytrzymalsze. Charakteryzują się lepszą trwałością, zarówno biorąc pod uwagę długi czas użytkowania, jak i intensywną pracę w krótkich odstępach czasu. Przede wszystkim nie posiadają silników elektrycznych, które się przegrzewają podczas intensywnej pracy, a poziom ich złożoności sprzyja usterkom. Koszt energii elektrycznej, która przez zwykłe urządzenia jest wykorzystywana, również jest większy niż cena, jaką zapłacimy za wygenerowanie ciśnienia w układzie powietrznym. Ostatnią znaczącą zaletą sprężarek jest fakt, że pozwalają one na pracę jeszcze przez jakiś czas po zaniku napięcia w sieci elektrycznej.

Wybieramy sprężarkę dla siebie

Jeśli zdecydujemy się ostatecznie na wyposażenie garażu lub małego warsztatu w sprężarkę, powinniśmy wziąć pod szczególną uwagę 5 cech tych urządzeń:

– rodzaj sprężarki,
– mobilność,
– moc sprężarki,
– uzdatnianie powietrza,
– pojemność.

Sprężarki dzielimy na kilka kategorii. Zaliczamy do nich na przykład sprężarki śrubowe, łopatkowe, tłokowe, kompresory olejowe, bezolejowe itp. Wybór rodzaju sprężarki determinuje jej kolejne parametry, więc jest to wybór kluczowy. Sprężarki śrubowe są zaliczane do najwydajniejszych, ale są również najdroższe. Stosowane są w przemyśle i dużych warsztatach. Tłokowe sprężarki są zdecydowanie tańsze i mniej wydajne. Doskonale nadają się do garażu i małego warsztatu. Tłokowe sprężarki bezolejowe są dodatkowo lekkie, a przez to bardziej mobilne. Ich olejowe odpowiedniki będą z kolei problematyczne w transporcie, ale tańsze. Sprężarka o dużej mocy będzie nam w stanie zapewnić wystarczające ciśnienie układu, nawet podczas dużego zużycia powietrza w krótkim czasie. Kompresor o mniejszej mocy może nam wystarczyć, kiedy zapotrzebowanie jest niewielkie, szczególnie jeśli wyposażymy go w zbiornik powietrza o sensownej pojemności. Duży zbiornik w kompresorze jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że kompresor możemy włączyć odpowiednio wcześniej, przed rozpoczęciem pracy, dzięki czemu mamy spory zapas ciśnienia, nawet jeśli kompresor jest relatywnie mało wydajny. Duży zbiornik jest jednak problematyczny, kiedy chcemy przewieźć naszą sprężarkę. Uzdatnianie powietrza przed jego sprężeniem jest dość istotne, szczególnie jeśli nasze urządzenia pneumatyczne pracują długo oraz intensywnie. W zależności od potrzeb możemy stosować filtry zabezpieczające przed pyłami o różnej średnicy ziaren, jak również przed wilgocią i innymi zanieczyszczeniami występującymi w warsztatowym powietrzu.

Wybór sprężarki nie należy do łatwych. Kiedy decydujemy się na konkretny model, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy faktycznie spełni on nasze oczekiwania Zawsze warto poradzić się również konsultanta.

Źródło: Bogepolska.pl –