Do budowy betonowych elementów konstrukcyjnych budynku potrzebujemy szalunku. Dzięki niemu stropy, ściany czy schody mogą zostać wykonane precyzyjnie. Ze względu na rodzaj budowy, np. domu jednorodzinnego możemy zastanowić się, czy lepiej postawić na wynajem szalunków czy wykonać własne. Do wyboru mamy różne rodzaje, w zależności od naszych potrzeb. Sprawdźmy czym się różnią i czym kierować się przy ostatecznym wyborze.

Czym jest szalunek?

Szalunek to inaczej deskowanie. Polega na wykonaniu odpowiedniej formy, którą zalewa się betonem. Dzięki temu uzyskujemy element betonowy o określonym kształcie. Głównie są to fundamenty, stropy, schody, nadproża, wieńce oraz cokoły ogrodzeń. Do wykonania szalunku możemy wykorzystać drewniane deski, płyty z wodoodpornej sklejki lub konstrukcji metalowej. Tak uzyskane profile wypełniamy mieszanką betonową. Czasami, w zależności od potrzeb, wprowadza się jeszcze zbrojenie. Gdy beton zwiąże, deskowanie usuwa się. Zwykle następuje to po około czterech tygodniach.

Szalunek drewniany

Do wykonania szalunków najczęściej wybiera się drewniane deski. Jest to najpopularniejszy, a zarazem najtańszy materiał budowlany wykorzystywany do tego zadania. Przy wyborze tej metody musimy się liczyć z dużym zużyciem surowca oraz długim czasem wykonania. Czasami do podparcia takiego szalunku potrzebne są dodatkowo drewniane stemple. Jednak podczas demontażu desek można je użyć ponownie przy wylewaniu kolejnego betonowego elementu lub wykorzystać do budowy dachu, co na pewno stanowi duży plus.

Drugim rozwiązaniem w przypadku drewnianego deskowania jest użycie płyt OSB, ewentualnie MFP lub specjalnej sklejki szalunkowej powlekanej papierem impregnowanym. Metoda ta jest dużo szybsza niż układanie szalunku z desek. W krótszym czasie uzyskujemy większą formę. Jest to szczególnie przydatne przy wylewaniu stropów betonowych. Co więcej użyte w tym celu płyty możemy ponownie wykorzystać przy budowie więźby dachowej lub podłogi na poddaszu.

Szalunki systemowe

Szalunki systemowe dzielimy na ścienne oraz stropowe. Szalunki ścienne wykonuje się w postaci ramy stalowej lub aluminiowej i obija sklejką szalunkową. Natomiast szalunki stropowe to podstawa ze sklejki oparta na drewnianych dźwigarach podpartych stemplami. W przypadku szalunków systemowych możemy uzyskać większą precyzję, a beton będzie wyglądał estetycznie. Dzięki temu wykańczanie go nie będzie potrzebne. Jeśli chodzi o koszt użycia tej metody, lepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie. Szczególnie, że elementy szalunku można wykorzystać ponownie. W związku z tym, czas poświęcony na budowę kolejnej formy można wykorzystać na wylanie następnego elementu betonowego. Istnieją trzy formy ponownego wykorzystania szalunku systemowego. Pierwsza to szalowanie przestawne, które można przestawić, gdy beton zwiąże i użyć w innym miejscu. Druga to szalowanie przesuwne, które polega na przesunięciu szalunku w nowe miejsce, bez jego demontażu. Trzecia forma to szalowanie ślizgowe, czyli przesuwanie szalunku w płaszczyźnie lica elementu betonowego.

Podsumowanie

Mamy kilka rodzajów szalunków. Przed wyborem odpowiedniej metody ich wykonania lub wynajmem należy wziąć pod uwagę efekt, jaki chcemy osiągnąć oraz czas, jaki przeznaczymy na budowę. Jeśli beton ma być estetyczny bez konieczności późniejszego wykańczania, bardziej opłacalne jest wypożyczenie szalunków systemowych. W pozostałych przypadkach warto rozważyć wykonanie własnych szalunków drewnianych. Ich budowa nie jest skomplikowana, a posiadane deski możemy wykorzystać ponownie w innym celu lub sprzedać.