Kiedy dziecko rodzi się przed terminem wyznaczonym przez lekarza, jest to spory stres dla rodziców. Martwią się oni o jego zdrowie oraz gotowość do życia poza ciałem matki. W przypadku wcześniaków obawy te nie są zupełnie nieuzasadnione. Dlatego też wcześniak wymaga szczególnej troski i opieki, a ponadto odpowiedniej diagnostyki. Wykonanie kilku dodatkowych badań jest niezbędne do upewnienia się, że stan zdrowia maluszka nie budzi żadnych zastrzeżeń. Na jakie badania trzeba więc zgłosić się z wcześniakiem?

Ryzyko związane z przedwczesnym porodem

Najczęściej mama wraz z malutkim wcześniakiem musi pozostać w szpitalu nieco dłużej niż jest to przyjęte w przypadku dzieci urodzonych w terminie. W tym czasie lekarze przeprowadzają badania mające na celu sprawdzenie poziomu rozwoju narządów wewnętrznych maluszka. Ponadto wcześniak umieszczany jest w inkubatorze, gdzie w bezpiecznym środowisku mogą dojrzewać jeszcze nie do końca wykształcone organy. Jednak już po wyjściu ze szpitala rodzice powinni zgłosić się z wcześniakiem na kilka dodatkowych badań. Ilość i rodzaj tych badań są ściśle określane przez lekarzy sprawujących opiekę nad mamą i niemowlęciem w szpitalu. Jest to ściśle uzależnione od wieku ciąży, w którym dziecko przyszło na świat, ponieważ to również swego rodzaju wskazówka co do tego, jakie narządy mogą być słabiej wykształcone.

Specjalistyczna opieka lekarska w przypadku wcześniactwa

Bezapelacyjnie wcześniak powinien być pod stałą i ścisłą opieką pediatry. Lekarz ten przy każdej wizycie będzie badał rozwój psychomotoryczny, analizował masę ciała, obwód główki oraz klatki piersiowej. Na tej podstawie będzie również kierował na kolejne badania. Wizyty kontrolne wcześniaka u pediatry powinny odbywać się co miesiąc. Niektóre dzieci przedwcześnie urodzone wymagają również konsultacji bądź też stałej opieki neurologa. Nie jest również rzadkością konieczność konsultacji z fizjoterapeutą, a nawet ortopedą.

Specjalistyczne badania dla wcześniaka

Najbardziej skuteczną i bezpieczną metodą diagnostyczną w przypadku niemowlaków jest badanie ultrasonograficzne. Sprawdza się ono doskonale zarówno w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie, jak i tych, które przyszły na świat w terminie. Z tego też powodu trzy podstawowe badania zalecane dla wcześniaków to właśnie badania ultrasonograficzne.

Pierwszym z zalecanych badań jest przezciemiączkowe badanie USG mózgu. Jego wykonanie jest możliwe wyłącznie u niemowlaków, ponieważ ciemiączko nie jest jeszcze całkowicie zrośnięte. Daje to możliwość bezbolesnego i bezinwazyjnego obejrzenia struktur mózgu. Za jego pomocą można wykryć zdarzający się u wcześniaków krwotok dokomorowy i uszkodzenie istoty białej mózgu. Oprócz tego badanie to sprawdza się w diagnozowaniu krwawień wewnątrz mózgu, wodogłowia, guzów mózgu i powikłań zapalenia opon mózgowych u noworodków.

Następnym badaniem, które obowiązkowo należy wykonać u niemowlaków, jest USG stawów biodrowych. U tak małych dzieci bardzo częstym problemem jest występowanie dysplazji stawu biodrowego. Badanie ultrasonograficzne bioderek pozwala na ocenę tych stawów. Dzięki wczesnemu wykonaniu tego badania możliwe jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które jest całkowicie skuteczne i chroni dziecko przed odczuwalnymi w przyszłości negatywnymi skutkami nieleczenia dysplazji stawów.

Koniecznym badaniem w przypadku przedwcześnie urodzonych niemowląt jest także USG jamy brzusznej. Badanie to pozwala ocenić stopień rozwoju narządów wewnętrznych ulokowanych w brzuszku malucha. W trakcie tego badania może zostać zbadany poziom rozwoju, wielkość i prawidłowość budowy wątroby, żołądka, trzustki, nerek, a także pęcherza moczowego.

Wykonanie wszystkich tych badań jest niezbędne. Zaleca się przeprowadzenie ich w pierwszym miesiącu życia, natomiast w przypadku USG bioderek przyjmuje się termin 6–8 tygodnia życia. Mały człowiek nie potrafi jeszcze precyzyjnie zakomunikować dolegliwości bólowych. Jego jedynym sposobem na komunikację jest płacz, który może być mylnie odbierany. Dlatego też tak ważna jest precyzyjna i wczesna diagnoza wszelkich nieprawidłowości w organizmie niemowlaka.

Źródło: Gabinet USG – badania USG i Dopplera Warszawa