Zastosowanie szkła lakierowanego jest propozycją dla osób, które poszukują nietuzinkowego i efektownego materiału wykończeniowego. To surowiec, który może być użyty do ozdabiania domu, biura czy mieszkania. W artykule tym przeczytacie o zaletach szkła lakierowanego.

Szkło lakierowane – dlaczego warto użyć go do aranżacji pomieszczeń?

Szkło lakierowane to wspaniały materiał, który stanowi alternatywę dla płytek ceramicznych w kuchni, w łazience, jak również doskonale sprawdzi się na frontach mebli, a także jako efektowne wypełnienie drzwi oraz szaf przesuwnych. Rozwiązanie to zaczęło być bardzo modne na początku tego wieku. Wbrew pozorom szkło lakierowane było używane również w latach 70. i 80. XX wieku, jednakże nie cieszyło się ono taką popularnością jak ma to miejsce w dzisiejszych czasach. Wielu właścicieli mieszkań i domów decyduje się na tego typu rozwiązanie, ponieważ szkło lakierowane pełni funkcję dekoracyjną, ale jednocześnie jest bardzo trwałe, wodoodporne i niepodatne na uszkodzenia; zarysowanie, pękanie, ścieranie, matowienie czy też odbarwienie. Szkło lakierowane posiada niebywały, niezwykły urok, który jest zasługą wykorzystania naturalnych materiałów. Wiele osób, które początkowo nie były przekonane do wykorzystania we wnętrzach swoich domów lub mieszkań szkła lakierowanego, szybko przekonało się o tym, że magia szkła pokrytego lakierem sprawia, iż jest to wyjątkowe rozwiązanie i sposób na wykończenie poszczególnych elementów znajdujących się w pomieszczeniach mieszkalnych. Piękny wygląd szkła lakierowanego uzyskuje się poprzez nakładanie na tylną powierzchnię tafli warstwy wysokoodpornego lakieru, który później jest wypalany w bardzo wysokiej temperaturze. Skład zastosowanego lakieru jest dobierany w taki sposób, aby można było użytkować daną powierzchnię szklaną w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, dlatego też szkło lakierowane w łazienkach może całkowicie zastępować płytki ceramiczne i być umieszczane w tak zwanych strefach narażonych na szczególne działanie wilgoci, czyli w okolicach umywalek, wanien i kabin prysznicowych.

Zdecyduj się na ulubiony odcień szkła lakierowanego i wykreuj niesamowitą atmosferę w swoim wnętrzu

Szkło lakierowane można także wykorzystać jako zabudowę strefy gospodarczej bądź też zastosować na frontach mebli, co nada pomieszczeniu kuchennemu oryginalnego i niepowtarzalnego designu. Bardzo twórczym pomysłem na zastosowanie szkła lakierowanego we wnętrzu domu lub mieszkania jest wykorzystanie jego szerokiej palety kolorystycznej. Dzięki temu można efektownie połączyć kilka barw, tworząc oryginalną mozaikę. Odcienie można budować na zasadzie kontrastu lub harmonii i zestawiać z kolorystyką, jaka dominuje w danym wnętrzu. Można zdecydować się na wiele odcieni, bowiem w palecie kolorystycznej definiującej szkło lakierowane znajdują się zarówno barwy pastelowe, jak i te w chłodnej tonacji. Dla tradycjonalistów doskonałym rozwiązaniem będzie biel, kość słoniowa, odcienie szarości, błękit, kolor grafitowy czy lekko rozbielona żółć. Dla właścicieli domów i mieszkań rozmiłowanych w intensywnych, żywych barwach doskonałym rozwiązaniem będzie ognista czerwień, czerń, kolor turkusowy, morski, karminowy, burgund, a także bardzo intensywne odcienie zieleni, różu, fuksji, fioletu czy granatu.

Efektowne połączenie szkła lakierowanego i innych materiałów

Szkło lakierowane posiada intensywną, zdecydowaną barwę, która może wprowadzać do wnętrz zarówno spokój oraz harmonię, jak i ruch oraz dynamikę. Najlepszym efektem dekoracyjnym jest zestawianie szkła lakierowanego z materiałami o podobnym wyrazie estetycznym. Doskonałym połączeniem jest tutaj kompozycja złożona z aluminium i szkła lakierowanego, a także połączenie stali oraz kolorowego szkła lakierowanego. Dobrej jakości szkło lakierowane może być produkowane w standardowych wymiarach i grubości, która nie przekracza 6 milimetrów. Szklane tafle mogą być cięte na dowolny wymiar, a także poddawane obróbce krawędziowej i nawiercane jak lustro. Szkło lakierowane można także poddawać piaskowaniu, grawerowaniu, a także pokrywać je sitodrukiem na zimno, laminować oraz podklejać specjalną formą, która w razie przypadkowego rozbicia tafli szkła zatrzymuje odłamki na miejscu, gwarantując brak możliwości ich rozsypania i uszkodzenia powierzchni ciała osoby mającej bezpośredni kontakt z tego typu wyrobem. 

Szkło lakierowane jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego właściciela domu, mieszkania czy biura. Jest to wyrób, który prezentuje się nienagannie, elegancko, gustownie, a co ważne, idealnie wkomponowuje się w pozostałe elementy wykończenia i aranżacji. Szkło lakierowane jest modne od lat i niewątpliwie na stałe wpisze się w trendy wykończeniowe. Jego ponadczasowy charakter urzeka, a uniwersalność przemawia za zastosowaniem w każdej przestrzeni. 

Źródło: Szklarz Warszawa – sprzedaż i obróbka szkła