Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, iż zarówno planowanie skomplikowanych zabiegów stomatologicznych, jak i ich wykonanie wiąże się dziś z o wiele mniejszym ryzykiem niż miało to miejsce choćby dziesięć lat temu. Technologia cyfrowa wkracza już prawie we wszystkie dziedziny medycyny, również w stomatologii nie można zatrzymać procesu cyfryzacji. Niektóre wcześniej stosowane metody powoli odchodzą, a ich miejsce zajmują mniej inwazyjne procedury  i techniki leczenia.

Stomatologia cyfrowa

Stomatologia cyfrowa rozwija się bardzo dynamicznie i przyczynia się do optymalizacji czasu pracy w gabinetach dentystycznych. Zakup profesjonalnego sprzętu nie wystarczy, potrzebne jest też odpowiednie przeszkolenie dentysty, po to był mógł z powodzeniem wdrożyć technologię cyfrową do swojej praktyki.

Z pomocą wszystkim, którzy chcieliby usprawnić swoją codzienną pracę i móc w pełni korzystać z benefitów, jaki daje stomatologia cyfrowa, przychodzi warszawskie centrum szkoleniowe Dental Skills Institute.

Już w październiku tego roku rusza jedyny w Polsce kompleksowy program edukacyjny Dental Skills Institute i Digital Dentistry Society. „Digital Expert” to rewolucyjny i intensywny program szkoleń obejmujący kompleksowo proces leczenia z wykorzystaniem nowoczesnych metod cyfrowych, który skierowany jest do dentystów na różnym poziomie zaawansowania. Lekarze będą uczestniczyć w pięciu dwudniowych modułach szkoleniowych, które poprowadzą światowej sławy eksperci – klinicyści i prekursorzy w dziedzinie stomatologii cyfrowej. Uczestnicy zdobędą nowatorską wiedzę merytoryczną, techniczną i umiejętności praktyczne potwierdzone Międzynarodowym Certyfikatem DDS International i tytułem Digital Expert.

Dzięki możliwościom jakie daje cyfrowe stomatologia lekarz jest w stanie zaprojektować  uśmiech pacjenta, który będzie dopasowany do rysów i mimiki twarzy. Pacjent może zobaczyć wizualizację swojego nowego uśmiechu jeszcze  przed rozpoczęciem leczenia, w ten sposób ryzyko, że nowy uśmiech nie będzie zgodny z oczekiwaniami pacjenta zostaje zminimalizowane.

Jak wygląda takie projektowanie uśmiechu?

Pierwszym krokiem jest wykonanie kompletu zdjęć zewnątrz i wewnątrzustnych a pomocą specjalistycznego skanera. Za pomocą  profesjonalnego oprogramowania, lekarz dokonują na ekranie komputera analizy zdjęć,  wyznaczając między innymi linie referencyjne w obrębie twarzy. Następnie te parametry przenosi na zdjęcia wewnątrzustne, ma to na celu uwzględnienie proporcji twarzy w projektowaniu przyszłego uśmiechu.

Odnosząc się do linii girlandy dziąsłowej oraz linii przebiegu wargi dolnej lekarz dobiera proporcje i kształt planowanej odbudowy, czyli koron protetycznych czy licówek. W niektórych sytuacjach niezbędna jest niewielka korekta kształtu dziąsła,  stomatolog używa w tym wypadku np. lasera. Efektem takiego planowania cyfrowego jest projekt uwzględniający estetykę zębów po odbudowie protetycznej oraz obrazujący wygląd tkanek miękkich.

Projekt to dopiero początek pracy stomatologa, która finalnie ma na celu zagwarantowanie pacjentowi estetycznego i funkcjonalnego uśmiechu. Na podstawie projektu przygotowuje się model przyszłego uzębienia, za pomocą którego mocuje się tymczasowo na zębach pacjenta symulację nowych koronek, które wykonane są z tworzywa sztucznego. Dzięki temu pacjent może zwizualizować sobie swój przyszły uśmiech i przekonać się, czy jest on zgodny z jego wcześniejszymi oczekiwaniami. Jest to czas, w którym można jeszcze wprowadzać zmiany, po to, by pacjent był w pełni usatysfakcjonowany efektami końcowymi.

Zaawansowany, nowoczesny sprzęt do stomatologii cyfrowej daje wręcz nieograniczone możliwości i pozwala stworzyć uśmiech marzeń, ale bez odpowiedniego przeszkolenia stomatolog nie jest w stanie tych możliwości opanować i wykorzystać w praktyce. Intensywny kurs stomatologiczny „Digital Expert” pozwala na poznanie pełnego procesu leczenia z wykorzystaniem technologii cyfrowych, oferując stomatologom kompleksową, ultranowoczesną wiedzę i umiejętności oraz materiały i narzędzia.

Źródło: dsi-edu.com – szkolenia w stomatologii