Suchość pochwy to wbrew pozorom problem, który dotyka kobiety w każdym wieku. Istnieje jednak kilka czynników sprawiających, że dyskomfort ten staje się znacznie bardziej odczuwalny. Do takowych należą m.in. menopauza oraz stosowanie tabletek antykoncepcyjnych i różnego rodzaju leków. Suchość w pochwie to nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale również większe ryzyko powstawania otarć w trakcie stosunku oraz infekcji intymnych. Jak zatem temu zaradzić? Skutecznym sposobem są m.in. środki nawilżające pochwę dostępne w aptece bez recepty.

Przyczyny suchości pochwy

Lista przyczyn tego problemu jest znacznie dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Są one bowiem zależne zarówno od wieku, jak i od fizjologicznych zmian w stężeniu hormonów. Nie bez znaczenia są także choroby ginekologiczne, przebyte zabiegi czy stosowane leki. Bardzo często dolegliwość pojawia się na kilka dni przed okresem oraz po menopauzie. W drugim przypadku jest to spowodowane naturalnym dla wieku niedoborem estrogenów.

Kobiety mogą skarżyć się na suchość pochwy również w chorobach, takich jak np. zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia lub podwzgórzowy zanik miesiączki. W każdym z tych przypadków konieczny jest dobór odpowiednich preparatów, które w znacznym stopniu mogą poprawić komfort codziennego funkcjonowania.

Jak skutecznie nawilżyć suchą pochwę?

Najczęstszą przyczyną suchości pochwy jest zbyt krótka gra wstępna. Niedostateczna ilość naturalnej wydzieliny i śluzu jest bowiem zbyt mała, co powoduje pieczenie i ból. W takim przypadku zwiększa się również ryzyko powstania niebezpiecznych dla zdrowia kobiety otarć. Aby temu zapobiec, warto regularnie aplikować środki nawilżające pochwę – żele lub kremy. Działają one miejscowo i co najważniejsze, nie wywołują efektów ubocznych. Ich stosowanie również nie sprawia problemu – wystarczy codziennie (np. wieczorem) nałożyć odpowiednią ilość preparatu. Aby jednak mieć pewność, że wybierzemy produkt atestowany i w pełni bezpieczny, najlepiej zdecydować się na jego zakup w aptece.

Globulki dopochwowe – czy to działa?

Podobnie jak inne opisane wyżej środki, również globulki nawilżające pochwę są bezpieczne i nie zawierają hormonów. Ich dodatkową zaletą jest fakt, iż są dostępne w aptece bez recepty. Ich głównym składnikiem najczęściej jest kwas hialuronowy, którego zadaniem jest kompleksowa poprawa struktury śluzówek. Dzięki niemu nabłonek jest grubszy i bardziej elastyczny, dzięki czemu szybciej się regeneruje. Warto dodać, że globulki nawilżające pochwę mają długofalowe działanie. Poprawiają kondycję pojedynczych komórek nawet wtedy, gdy cały preparat już się wchłonie.

Suchość pochwy a higiena intymna

W wielu przypadkach suchość pochwy jest wywołana lub spotęgowana przez niewłaściwą higienę intymną. Nie zaleca się podmywania tradycyjnymi mydłami, gdyż są one zbyt silnymi detergentami dla tak wrażliwych okolic. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalistycznych produktów o pH zbliżonym do naturalnego pH pochwy (4,5). Warto również na stałe wprowadzić do swojej kosmetyczki nie tylko środki nawilżające pochwę, ale także lubrykanty na bazie wody. Te ostatnie zapewnią odpowiednie nawilżenie w trakcie zbliżenia, a niektóre z nich mogą mieć dodatkowo właściwości stymulujące.

Dla niektórych suchość pochwy może się wydawać problemem wstydliwym. Okazuje się jednak, że zmaga się z nim całkiem spora część kobiet. Na szczęście dzięki łatwemu dostępowi do specjalistycznych preparatów mogą one w łatwy sposób przywrócić odpowiednie nawilżenie, które jest kluczem do komfortowego funkcjonowania na co dzień oraz podczas zbliżenia z partnerem.