Awaria samochodu w trakcie podróży jest zmorą wielu kierowców. Dbałość o stan techniczny i wygląd pojazdu, regularne przeglądy oraz wymiana zużytych części pomagają zminimalizować ryzyko niespodziewanej awarii. Pewnych sytuacji nie możemy jednak przewidzieć i zawsze musimy liczyć się z tym, że auto z różnych przyczyn może odmówić posłuszeństwa lub zostać uszkodzone. O ile awaria pojazdu w niedalekiej odległości od domu czy punktu serwisowego nie jest problematyczna, o tyle unieruchomienie samochodu na autostradzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Na drodze krajowej czy lokalnej mamy większe szanse na samodzielne poradzenie sobie z kłopotem. Natomiast awaria na autostradzie jest dużo bardziej niebezpieczna i problematyczna. W wielu przypadkach konieczne będzie profesjonalne holowanie samochodu.

Działania zabezpieczające

Możemy mówić o szczęściu, jeśli zaistniała awaria mimo wszystko umożliwia dalsze poruszanie się pojazdem. W takim przypadku powinniśmy kontynuować jazdę do najbliższego zjazdu lub ewentualnie do miejsca, na którym postój będzie najbezpieczniejszy. Przemieszczając się niesprawnym pojazdem, zawsze korzystamy z pasa awaryjnego. Bardzo często bywa jednak, że kontynuacja jazdy jest zupełnie niemożliwa. Ważne, aby w takim przypadku nie wpadać w panikę, lecz zachować zimną krew i podjąć odpowiednie działania minimalizujące zagrożenie na drodze.

Przede wszystkim konieczne jest włączenie w samochodzie świateł awaryjnych. Należy również minimum 100 m za pojazdem umieścić trójkąt odblaskowy. W trosce o bezpieczeństwo własne oraz ewentualnych pasażerów najlepiej przebywać za barierą, która oddziela jezdnię od pobocza. Zrezygnujemy także z siedzenia w samochodzie. Warto także założyć kamizelkę fluorescencyjno-odblaskową, aby zwiększyć swoją widoczność. Przed wezwaniem pomocy drogowej, która przeprowadzi holowanie samochodu, musimy zawiadomić o nieplanowanym postoju Centrum Zarządzania Autostradą. Odpowiednie służby drogowe autostrady przyjadą wówczas na miejsce i odpowiednio zabezpieczą miejsce. Pomoc możemy uzyskać, dzwoniąc pod numer 112 lub przy pomocy przycisków SOS, które znajdują się na specjalnych słupkach umieszczonych wzdłuż autostrady w odstępach co 2 km. Właściwe numery telefonów umieszczone są także na biletach autostradowych lub przydrożnych tablicach, a także w Internecie.

Autoholowanie pojazdu

Jeśli nasz samochód jest całkowicie unieruchomiony, a doraźna naprawa nie możliwa, jesteśmy zobowiązani wezwać profesjonalną pomoc drogową, na wyposażeniu której znajduje się laweta. Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego na autostradzie może holować tylko specjalnie do tego przeznaczona laweta (Ustawa prawo o ruchu drogowym Art. 31. ust 2 pkt. 5). Kierowca ma prawo samodzielnego wyboru firmy, która przeprowadzi autoholowanie. Możemy zdecydować się na usługi znanej nam firmy zewnętrznej, wezwać bezpłatną lawetę z naszego aktualnego ubezpieczenia assistance lub skorzystać z usług firm, które współpracują z zarządcami autostrady. Zarządca danego odcinka autostrady nie może narzucić oferty konkretnej firmy.

Podróżując po naszym kraju, pamiętajmy, by unikać sytuacji, w których poruszamy się po autostradach samochodem niesprawdzonym lub niesprawnym. Tego typu trasy szybkiego ruchu wymagają bowiem zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad ruchu drogowego. Jeśli jednak przydarzy nam się awaria, przykładajmy szczególną troskę do wypełnienia standardów bezpieczeństwa i zasad. Ważne, aby korzystać z usług doświadczonych firm, które przeprowadzą autoholowanie w sposób bezpieczny i szybki.

Źródło: autoben.pl – pomoc drogowa Warszawa