Pojawienie się dziecka zmienia oboje rodziców. Nie da się jednak ukryć, że dotyczy to zwłaszcza matek. Wydaje się, że to truizm, lecz tak naprawdę dla każdej świeżo upieczonej mamy macierzyństwo oznacza co innego. Każda kobieta przeżywa sam akt narodzin, a następnie wychowywania dziecka na swój sposób. Często również nie można przewidzieć, jaki rzeczywisty wpływ będzie miało dziecko na najróżniejsze aspekty życia matki, zmianę jej postrzegania świata oraz samej siebie. Możliwych scenariuszy jest naprawdę całe mnóstwo – przedstawione poniżej przykłady (które zresztą mogą się ze sobą łączyć w różnych konfiguracjach) tylko to potwierdzają i ukazują złożoność zagadnienia.

Narodziny asertywności i ambicji

Pojawienie się w życiu kobiety zupełnie nowych obowiązków i wyzwań w związku z posiadaniem dziecka jest prawdziwym egzaminem dojrzałości. Bywa tak, że psychiczne i fizyczne wyczerpanie, a także permanentny brak czasu sprawiają, że nawet uległe, ugodowe, skromne dotąd kobiety stają się pewnymi siebie i asertywnymi lwicami. Jest to spowodowane istniejącymi ograniczeniami i koniecznością wyznaczania jasnych priorytetów i granic. Dziecko często powoduje, że kobieta staje bardziej zdecydowana i stanowcza, niż dotąd była. Wiąże się to również z rosnącym poczuciem dumy i wewnętrznej siły oraz ambicji, by walczyć o swoje.

…lub wszechogarniającego strachu

Z drugiej strony nawet sama perspektywa posiadania dziecka może powodować narastanie wewnętrznego napięcia i strachu, że się nie podoła, że się zawiedzie jako rodzic. Każda matka chce być możliwie jak najlepszą, zapewnić dziecku wszystko, co tylko się da. I ta myśl wśród niektórych wywołuje ogromną presję, z którą ciężko jest sobie poradzić, co prowadzi do kolejnych napięć. Może wiązać się to również z chorobliwym i syzyfowym dążeniem do perfekcyjności. Obsesja opierająca się na byciu „idealną matką” i strach przed porażką mogą przerodzić się w niebezpieczną emocjonalną karuzelę będącą zagrożeniem dla całej rodziny.

Efekt projekcji w macierzyństwie

Zdarza się tak, że matki trwają w przekonaniu, że ich dzieci są w dużej mierze takie jak ona, a dokładniej będą przejawiać takie cechy czy upodobania, jakie miała matka w dzieciństwie. Pojawienie się takiej postawy może prowadzić do wielu nieporozumień czy wręcz konfliktów w rodzinie. To również źródło poczucia zawodu przez matkę, gdyż jej okazuje się odrębną jednostką, niepodzielającą cech osobowości czy nawet zainteresowań.

Doceniać chwile

Macierzyństwo może również sprawić, że kobiety bardziej skupiają się na „tu i teraz”. Nie przeszkadza w tym wszechogarniający chaos wywoływany przez dziecko, a wręcz przeciwnie – właśnie jego obecność sprawia, że mimo permanentnego braku czasu i natłoku obowiązków, kobietom łatwiej znaleźć wewnętrzną równowagę, spokój i w pełni chłonąć każdą chwilę. Wiąże się to również ze zdolnością sprawniejszego porządkowania własnego życia.

Uznanie dla własnego ciała

Często wiele kobiet ma obiekcje wobec własnej fizyczności. Dla wielu z nich poród sprawia, że patrzą na swoje ciało z zupełnie innej strony – dało ono w końcu nowe życie, więc jest piękne i ma moc. Ewentualne niedoskonałości stają się wobec tego zupełnie nieistotne, a część kobiet jest w stanie znaleźć wewnętrzną harmonię i samoakceptację.

Dystans i wewnętrzny spokój

Życiowa rewolucja, która nastaje wraz z pojawieniem się dziecka paradoksalnie sprawia, że wiele mam nabiera większego dystansu do życia i zachowań innych ludzi. Emocjonalny rollercoaster, jaki na co dzień zapewniają opieka nad dzieckiem, sprawia, że skrajne lub negatywne emocje innych osób nie są w stanie tak głęboko dotknąć matki – one mają przegląd tego wszystkiego na co dzień w domu. Wiąże się to także ze zbudowaniem zdolności do większego spokoju i nieprzejmowania się różnymi sprawami, jak to mogło być przed zajściem w ciążę. Wpływa to na ogólną bardziej pozytywnie nastawianą do świata postawę i otwartość na ludzi. Wiele mam, ku własnemu zaskoczeniu, nagle znajduje nieskończone pokłady cierpliwości i spokoju, mimo że dzieci stale je testują.

Narodziny dziecka to narodziny nowej JA

Jak widać, macierzyństwo może zmieniać wnętrze kobiety na wiele różnych, często skrajnie różnych wobec siebie sposobów. To doświadczenie wyjątkowe, a dla każdej kobiety z osobna – wyjątkowe inaczej. Pewne jest jednak jedno – wraz z narodzinami dziecka, każda kobieta również rodzi się na nowo.

źródło: rodziceidzieci.com – psycholog rodzinny Warszawa